1. latince male ve praxis sözcüklerinden türeyen hatalı uygulama anlamına gelen kelimedir.

  hastanın ölümü, veya sakatlığınla sonuçlanan "tıbbi malpraktis" hekim veya yardımcı tıbbi personelin hatasıdır. tck da cezai yaptırımı ve tazminat hakkı vardır.

  bu başlık altında benim karşılaştığım tıbbi malpraktisleri yazacağım.

  şimdiye kadar karşılaştığım bazı vakalarda hasta hatasından suçlanan hekimlerin suçsuz olduğunu görmek beni bir nebze sevindiriyordu. ancak bu vakada üzüldüm. hekime değil, hekim hatası sonucu ölen iki cana.

  olayı anlatayım. 24 yaşında, 34 haftalık gebe bir anne adayı özel bir jinekoloğa gidiyor. yakınlarının beyanına göre devlet hastanelerine güvenmiyor. kendince özeli tercih ediyor.

  gebeliğinin başından beri aynı doktorun takibinde. sancı ve kanama şikayetiyle tekrar doktoruna gidiyor. fetus doğum halini almış başı hazneye dönmüş. bunu ultrason görüntülerinden de delillendirdik. doktor "doğuma var işte, ağır kaldırmışsın. 2 cm'lik açık var" diye p.... isimli düşük önleyici bir iğne yapıyor. 4 tane daha yapılmasını söyleyerek enjeksiyon recete ediyor. aile de bu tedaviyi uyguluyor.bir sabah fenalaşan anne adayı hayatını kaybediyor.
  otopsi salonuna giderken ayaklarım hiç istemedi. ben fetus ve çocuk otopsilerinde kötü oluyorum. neyse gerekli incelemeleri yaptık.

  bu iğneler rahimi büzdüğü için fetus anne karnında ölmüş bir hafta ölü olarak kalmış ve anneyi zehirlemiş. yaygın damar içi pıhtılaşmaya bağlı gelişen kanama sonrası anne hayatını kaybetmiş.

  ultrason görüntüleri, analizler, kanda bulunan enjeksiyonun etken maddesi sonucu hekim hatası kararına varıldı.
  olan ölene oldu. hekim yüklü bir tazminat öder, tabipler odası bir yaptırım uygular, bir süre hapis yatar. eğer meslekten ihraç edilmezse yine mesleğe geri döner.
 2. türkiye'de her meslek grubunun mesupları, iyi meslektaşlarının kuyusunu kazarken kötü meslektaşları ise ölümüne savunur. bunun güzel örnekleri tıp camiasında da görülür. çevremde işim gereği çok fazla doktor var ve malpraktis vakalarında henüz "ben doğru neyse onu söylerim" diyebilene rastlamadım. genelde hepsi bir doktorun başka bir doktor aleyhine rapor vermesinin mümkün olmadığını söylemekteler. baştan aşağı çürümüşlük var.