1. amerika yerlilerin dilinde "iki sarhoş adam" anlamına gelen bu cümle daha sonra evrilerek manhattan olmuştur. amerikanın ticaeret merkezinin kalbinin attığı şehridir. hepimizin bildiği üzere sembolü ikiz kuleler olan newyork 'un ana yerleşimlerinden biridir.

  vikipediye göre manhattan lanepe ( delaware ) kızılderililerinin dilinde "bir çok tepeden oluşan ada " anlamına gelir. ancak apache, comanche, cayenne gibi kızılderili halkının dilinde ise "iki sarhoş adam anlamındadır." bu anlam farklılığı kızılderili dillerinin dahil olduğu amerind ve na-dene dil gruplarından kaynaklanmasıdır.

  bir kızılderili laneti olarak da bilinen hikaye şudur.
  coğrafi keşiflerde ispanyol, ingiliz ve portekiz'li gemiciler amerika'nın bu bölgesine ayak bastıklarında yerlilerle konuşurlar. yerlilerin ticareti bilmediklerini görünce onların elindeki avladıkları hayvanların kürklerini almak ve karşılığında onlara daha önce görmedikleri incik, boncuk, tarak, ayna tarzında avrupadan getirdikleri eşyaları takas etmeyi teklif ederler. yerliler kabul eder. beyaz adamlar sergilerini açar ve kızılderiller kürklerini, avladıkları hayvanları getirir ve karşılığında avrupadan gelen malları takas eder.

  bir gün yerliler yine alışveriş için pazar yerine iner. bir tartışma sonucu sarhoş iki beyaz adam bir kızılderiliyi öldürürler ve elindeki kürklere el koyarlar. yerliler şaşırır.

  "neden öldürdünüz ki zaten getirdiklerini size verecekti"

  derler ve beyaz adamın ticarete kan bulaştırdığını söyleyerek ticareti keserler ve o pazar yerini lanetlerler. söylenceye göre lanetledikleri pazar yeri ikiz kulelerin olduğu manhattan'dır.