1. bir hint çizim sanatı. daire anlamına geliyormuş. dairenin merkezinden başlayarak dışarıya doğru minik minik desenler çiziyorsunuz. sabretmeyi öğrenmeyi ve meditasyon yapmayı amaçlıyor ayrıca beynin özellikle sağ hemisferini yoğun olarak çalıştırıyor.

  şimdilerde yaygınlaşıyor. 2-3 saatlik atölyeleri kadıköyde 100-150liradan başlıyor.
  bence;
  meditasyon amacıyla yapıyorsanız bunların hiçbirine gerek yok. merkezden bir şey çizmeye başlıyorsunuz ve devamı geliyor ortaya çok ilginç desenler çıkıyor. renkli veya siyah beyaz çalışılabilir. resim yeteneği olmasına kesinlikle gerek yok bunu kendimden öğrenmiş oldum. çöp adamı bile yamuk yumuk çizebilen biri olarak mandalada çok daha rahat ettim. her gün 1 mandala çizerek günlük terapi uyguluyorum. keyfim yerinde. deneyin derim.

  en temelini, çizime nasıl başlanacağını görmek için şöyle bir video paylaşayım : mandala temel teknik
 2. mandala, hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere verilen ad.

  hinduizm'de siva ve sakti'nin kozmik dansını, budizm'de buda diyarını veya buda'nın vizyonunu simgeleyen mandalalar bulunmaktadır.

  budizm'de mandalalar onu temaşa eden için evrendeki kutsallığın içkinliğini ve aynı kutsallığın kendisindeki potansiyel durumunu hatırlatan önemli işaretlerdir. budist bağlamda mandalanın amacı insanın acısına onu aydınlanmaya ulaştırarak son vermek ve hakikate ilişkin doğru görüşe ulaştırmaktır.
 3. yetişkin boyama kitaplarına, mobil uygulamalara da konu olan, bunlarda da huzur verebilen sanat.