1. japonların şans kedisi, çağıran kedi diye de bilinir. tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. en bilinen hikayesi şöyle: çok fakir bir tapınakta ( gotokuji tapınağı ) rahip beyaz kedisi tama ile beraber yaşamaktadır, ancak tapınak o kadar fakirdir ki çoğu gün rahip de kedisi de yiyecekten dahi yoksun kalmaktadır. bir gün o civardan geçen bir samuray dinlenmek ve yağmurdan korunabilmek için bir ağacın altında otururken tapınağın kapısında bir kedinin elini kaldırarak kendisini çağırır gibi bir hareket yaptığını görür. ağacın altından kalkıp tapınağın kapısına gittiğinde az önce kalktığı yerdeki ağaca bir yıldırım düştüğünü görür. o gün onu kurtaranın tama olduğunu düşünen adam gotokuji tapınağının tüm ihtiyaçlarını karşılar . gotokuji tapınağı bugün tokyo sınırları içerisinde halen ayakta .


    yağmur yağmadan önce havada biriken nem tüylerinin arasına giren kedilerin bu nemi kurutmak için patileri ile tüylerini kuruladıkları bilinir. hepimizin tanık olduğu kedinin yüzünü silme hareketi. muhtemelen efsanenin çıkış noktasındaki o el sallayıp çağırma kedinin bu hareketinden kaynaklanıyor.

    gelelim günümüze. maneki nekolar bugün japonyadan tüm dünyaya yayılmış durumda. bu kedi biblolarının taşıyanlara şans ve bereket getirdiğine inanılıyor. hatta farklı renklerin farklı özellikleri olduğu düşünülüyor. ben bu kedilerin kolundaki boynundaki zenginlik simgesi keseciklerden çok pati havada hallerini seviyorum, devrimci bir duruş*
    mesut