• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
manufacturing consent; noam chomsky and the media - mark achbar ve peter wintonick
noam chomsky ve edward herman'ın rızanın imalatı: kitle medyasının ekonomi politiği kitabıyla aynı başlığa ve içeriğe sahip belgeselin isim babası aslında walter lippmann (1899-1974) adlı gazeteci-yazar. chomsky'nin ifadesiyle:

"...bu baslik aslinda 1921 civarinda walter lippmann tarafindan yazilan bir kitaptan alinmistir. lippmann rizanin imalatini, demokrasi uygulamasinda bir devrim olarak tasvir etmistir. bu terim bir kontrol teknigi anlamina gelir ve lippmann bunun gerekli ve faydali oldugunu belirtir, cunku ortak cikarlar, butun insanlarin ilgileri halkin odaginda degildir. halk butun bunlarin ustesinden gelemez, bu yuzden halk lippmann’in uzmanlasmis sinif adini verdigi bir sinifin etkisi altinda olmak zorundadir."
  1. mark achbar ve peter wintonick'in yönettiği belgesel 1992 yapımı.

    kanada yapımı belgeselde, chomsky'nin ilk bakışta tipik bir amerikan tarzıyla bir süper kahraman, oradan oraya koşan bir adalet savaşçısı olarak ele alındığı düşünülse de, belgesel karşıt görüşlere hakkıyla yer veriyor. kaldı ki chomsky konforlu ve ünlü bir akademik hayatı bırakıp aktivistliği seçen biri olarak bütün akademisyenleri aynı zamanda aktivist olmaya davet ederken, harvard, columbia business school gibi dünyanin en gözde üniversitelerinin başarılı akademisyenlerinin tüm dünyayi etkileyen kriz ortamlarında belgeselde bahsedilen büyük şirketleri ve bu büyük şirketleri destekleyen devlet politikalarını öven "akademik" makaleler yazıp iyi paralar kazandığı göz önüne alınırsa filmin tarzı çok da önemli olmasa gerek (inside job belgeseli).

    george orwell'a göre gazetecilik başkasının yazılmasını istemediğini yazmaktır, bundan başka her şey "halkla ilişkiler"dir. belgeselde chomsky bir adım daha öteye gidiyor ve muhalif kesimin gazını almak için ana akım medyada belli ölçüde muhalif haberler yapılmasının zorunluluğuna ve bildiğimize oranla saklanan kısmın ne kadar dehşet olabileceğine dikkat çekiyor.

    bütün bunların sebebi ve hedefi, yine chomsky'nin ifadesiyle "...mantikli, makul, akli basinda insanlarin bu olaylari takip ederkenki sakinligi ve duyarsizligi".