• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
marco polo - pierre olivieri
antoine, vatikan kütüphanesinde inanılmaz bir keşif gerçekleştirir; marco polo'nun kayıp olduğu söylenen dünya söyleşisi'nin özgün metnini bulur. o andan itibaren de yaşamı altüst olur. su ve ateş, yin ve yang kadar birbirine zıt iki kadın, çinli ning ning ve antiller'den fransız mimi arasında kalan antoine, kendisi için ölümcül olabilecek bir tutkuya saplanır. atası olduğuna inandığı ünlü venediklinin, marco polo'nun tam metnini ne pahasına olursa olsun yayınlanmak ister.

üstelik marco polo, zenci dostu rustichello'ya her şeyi de söylememiştir. çünkü ortaçağ avrupa'sında, imparator kubilay'ın egemenliği altında bir arada yaşama olanağı bulan farklı dinlerden, hangzhou'da karşılaştığı sapkınlardan, çekici pekinli güzellerden, bir italyan olarak çin'e duyduğu hayranlıktan söz etmesi olanaksızdır...

marco polo, 13. ve 21. yüzyıllar arasında neşeli bir biçimde gidip gelen bir serüven romanı. bugünün istanbul'undan, 2046 yılında çin'in başına geleceklerden de söz ediyor.
(arka kapak)
  1. harika bir kitap! bir yandan marco polo'nun çin hakkında yazdıklarını okurken, diğer yandan marco polo'yu atası olarak gören ana karakterimizin kendini polo'nun yolculuğunu anlatmaya adadığı hikayesini takip ediyoruz.
    yazarın diline hayran kaldığımı söyleyerek başlayabilirim değerlendirmeme. moğol egemenliği altında bulunan çin hakkında çok ilginç bilgilere ulaşmış olmam da kitabın gözümdeki değerini arttırdı. ayrıca, yazarın günümüz çin'i hakkındaki fikirleri oldukça ilgi uyandırıcı.
    bu gizemli ülkenin geçmişinde bir yolculuk yapmak istiyorsanız, bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.