1. ülkemizin güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan bir ilimiz. ipek yolu'nu üzerinde bulundurmasıyla da, tarihte önemli bir konuma sahiptir. her ne kadar şuan adını duyduğumuzda, terör olayları gelse de, 3 gündür bulunduğum bu şehirdeki gözlemim, insanların kendi halinde mutlu oldukları.

  özellikle çocukların yüzünden bu mutluluk belli oluyor. zira kendi çocukluğumdan beri, uçurtma uçuran çocuklar, el ele tutuşup çocuk şarkıları söyleyenler, yamaçlarda papatya toplayanları bir günde ilk defa gördüm. şehrin kendi özelliği olan, dar sokakları, yan yana bulunan camii ve kiliseleri, gümüşçüleri, çatısız evleri de gelip görünülesi şeyler.
 2. güneydoğu anadolu bölgesinde yer alan, suriye ile sınır komşusu ilimiz.
  taş diyarı. kesinlikle çok haklı bir sıfat bu mardin için.

  yeni şehir gayet modernken, eski şehir mistik havasıyla çok uzun zaman öncesine savuruyor insanı. arnavut kaldırımlı, daracık sokaklarını arşınlıyor, mezopotamya'ya karşı yemek yiyip bir şeyler içiyorsunuz ve 'daha görmediğim neler var bu ülkede?' sorusu takılıyor kafanıza. gecesi gündüzünden çok daha güzel bir şehir mardin.

  gezilecek yerlerini seçmiyorum, içindeki her kiliseye, konağa, manastıra gidin. mardin kent müzesi gerçekten muhteşem, keyfini sürün. binalarının taşlarına güneş vurduğunda çok estetik bir şehir, bolca fotoğraflayın.

  yazın kavurucu sıcağında gitmeyin ama gezmek işkence olmasın.

  gelmişken midyat'a mutlaka gidin, midyat'tan da hasankeyf'i görüp öyle dönün.
 3. dünden beri hararetin dinmediği yer. bir bomba da orada patladı. bir sürü insanın canı yandı. nasıl bir akıl tutulması ki ellerine geçen her fırsatta bir çok insanın kanına girmekten zevk alıyorlar. diğer yandan benim çok merak ettiğim şehirlerden biri.