• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (5.50)
marie antoinette - sofia coppola
marie antoinette'in hayatını konu almaktadır. evlenip fransa'ya gitmesiyle başlayan filmde, tahtta bulunduğu dönem yaşamış olduğu sıkıntılar konu edilir.
 1. hakkında kitap uyarlaması bir de film yapılmıştır, aman izlemeyin! filme uyarlanan antonia fraser imzalı kitabı okumadığım için, şu saniyeden itibaren okuyacaklarınız filmle alakalı eleştirilerimdir ve ağır derecede spoiler içerir!

  şöyle söyleyeyim, filmin tek güzel yanı kostümleri. müzikler son derece berbat. dönem filmi değil de, amerikan gençlik filmi izliyor gibi hissettiriyorlar. hani alakasız parçalar olur da, e bu kadar mı olur be kardeşim!? sürekli tatlı, pasta, börek göstermelerine ya da dakikalarca ayakkabı, elbise seçmesine, köpeklerle oynaşmasına değinmiyorum bile... ancak o dönemde versailles sarayı'nda nasıl parti verilir öğrenmiş oluyoruz, çünkü partiler bitmiyor arkadaş, bitmiyor! bayılıyorsun.

  elmas gerdanlık olayı'ndan tek cümleyle bile bahsedilmemiş. fransız devrimi'ne ise çok gelişi güzel bir selam çakılmış. hani azıcık ön bilgin varsa, o selamı da öyle alabiliyorsun. en kötüsüne gelirsek, bırak tutukluluk sürecindeki karanfil olayı'nı, yaşadığı ruhsal ve fiziksel değişimi görmeyi, sonrasında da yargılanmasını; zahmet edip idamını bile hiç ele almamışlar. finalinde giyotinin g'sini dahi göremiyorsun!

  özetle:
  filmin yönetmeni ve senaristi olan sofia coppola, kendini fransa kraliçesi olarak hayal etmiş. filmde giymiş, yemiş, içmiş, eğlenmiş, bir askerle aşk yaşamış, arada bir iki tane çocuk doğurmuş ve işler sarpa sarınca da at arabasına atlayıp kendini dağa, bayıra vurmuş (paris'e kaçtığı bilgisi bile verilmiyor, sadece gidiyor).

  yaşasın fransa! yaşasın kral ve kraliçe!

  yarım saat torrent beklediğime mi yanayım, yoksa filmi izlerken geçen zamanıma mı? çok ciddiyim indirmeye değmez. ha illa da "indirip izleyeceğim." diyorsan da, gidip sevmediğin birinin internetini kullan ki onun faturasına girsin. gerek yok yani...