• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
marifetler - ursula k. le guin
eğer savaşmazsan ele geçirilirsin, soyun sona erer. marifetler bu işe yarar, verdiği güçler sayesinde.. insan arazisini koruyabilir, soyunu temiz tutabilir. eğer kendini koruyamazsan, marifetini kaybedersin. başka soylar bize baskın çıkar, sıradan insanlar..

ovalıların hiç de tekin bulmadıkları dağlarda yaşayabilmek için herkesin bir marifetinin olması gerek. elbette her marifetin bir bedeli var. bedel ödendikçe bu böyle sürer gider. marifetler babadan oğula, anadan kıza geçer. ta ki birileri çıkıp bu töreyi kabullenmemeyi göze alana kadar.

hükmedemeyeceğinden korktuğu marifetini kullanmamak için gözlerini mühürleten orrec ile marifetini "kötüye" kullanmayı reddeden özgür ruhlu gry.
  1. babalarının oğlu, annelerinin kızı değil de kendi başlarına olmayı isteyen çocukların hikâyesini anlatıyor le guin bu kez.

    asıl marifet nedir? gücü olup da başkalarına zarar vermemek için kullanmayı reddetmek bence. hiç modern dünyanın mottosu olamaz ne yazık. gücü bulunduran ne pahasına olursa olsun kullanıyor.

    ursula'yı sadece bu yüzden bile sevmek gerek. ursula'yı seviniz...