mark twain

Kimdir?

mark twain (asıl adı samuel langhorne clemens) 1835’te abd’nin missouri eyaletine bağlı çok küçük bir köy olan florida’da doğdu. dört yaşındayken clemens ailesi başka bir küçük köye, mississippi ırmağı kıyısındaki hannibal’e yerleşti. esnaflık ve avukatlık yaparken politikaya atılan babası on bir yaşındayken ölünce samuel okuldan ayrılıp bir matbaada çırak olarak çalışmak zorunda kaldı. ardından ağabeyinin çıkardığı hannibal journal adlı yerel gazetede dizgiciliğe başladı. aynı gazeteye ve boston’da çıkan mizah dergisi the carpet-bag’e mizah yazıları yazdı. dizgicilikten sıkılınca dört yıl boyunca mississippi nehrinde çalışan buharlı gemilerden birinde kaptanlık yaptı. abisiyle batıya gitti; gazete muhabiri olarak çalışmaya başladı. mark twain adını ilk kez 1863’te mizahi bir gezi yazısında kullandı. “mark twain” (ingilizcede “ikiyi işaretle”) geminin dibe oturmaması için gerekli su derinliğini ölçen bir gemici terimiydi. 1867’de ilk kitabı the celebrated jumping frog of calaveras county(calaveras ilinin en hızlı sıçrayan kurbağası) yayımlandı. 1870’te kısa ve özlü bir biçimde yaptığı konuşmalarıyla ününü tazeledi. aynı yıl evlenerek connecticut’ta hartford’a yerleşti, üç kızı oldu. çocuklar ve gençlere yönelik en iyi romanlardan biri sayılan tom sawyer’ın maceraları’nın ardından başyapıtıhuckleberry finn’in maceraları’nı yazdı. 1880’lerde bir dizgi makinesine yatırım yaptı ama iflas etti. kitaplarının geliri ve birçok ülkede yaptığı konuşmalarla borçlarını ödeyebildi. 1906’da başladığı otobiyografisini bitiremeden öldü.  başlıca yapıtları: tom sawyer’ın maceraları (1876); huckleberry finn’in maceraları (1884); adem ile havva’nın cennet günlüğü (1905); çalınan taç(1881), yurtdışında bir serseri (1880) , mississippi’de yaşam (1883).

 1. halley kuyrukluyıldızı 1835'te dünyanın yakınından geçtikten sonra doğmuş ve 1910'da tekrar döndüğünde -kendisinin de tahmin ettiği gibi- ölmüştür.
 2. -toprağını kazıp kendi kaval kemiği ile kafasını ezmek isterdim-

  [il] jane austen [/il]'a çoğullama kin tutan adam. [il] william dean howells [/il] ile mektuplarında,karşılığında verilen yüklü ücret dahi kadını okuması imkansızdır.

  gözünde, görgüsüz çay içicidir.

  yakın tarihte ki özdeşi :


  [bkz] avrupalı fahişeler [/bkz]
  bunları elbet anlatacağım.