• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
marmoulak - kemal tebrizi
hırsızlıktan cezaevine giren rıza bir yolunu bulup molla kıyafeti içinde kaçar. ancak molla kıyafetinden bir türlü kurtulamaz ve kendini bir köyün camiinde imam olarak bulur. bir yandan yurtdışına kaçmanın yollarını ararken bir yandan da köyde sıradışı bir imamlık yapar. kısa zamanda şöhreti etrafa yayılır.
 1. marmoulak yani kertenkele, 2004 yapımı kemal tebrizi'nin içerisinde çokça sistem eleştirisi bulunduran sıradışı filmi. bir imamın sarf etmesi gereken cümleleri dile getirmeye cesareti yoksa allah onun yerine bir hırsızı geçirip onun ağzından döker bazı hakikatleri. çünkü allah onun da allah'ıdır ya. dini kendi tekellerine almaya çalışanlara sağlam bir şamardır kertenkele. marmoulak güzeldir çünkü küçük prensten alıntı yapıyor. güzeldir çünkü pulp fiction ile tarantino biradere selam çakıyor. bir de camide küçelere su serpmişem deyişi insanın içini eritir:
  Küçelere su serpmişem
  Yar gelende toz olmasın
  Eyle gelsin eyle gitsin
  Aramızda söz olmasın

  Samavara od salmışam
  İstkana get salmışam
  Bir haftadır tek galmışam
  Yarim gidip tek galmışam
  Ne ezizdir yarim canım
  Ne şirindir yarim canım
  !---- spoiler ----!

  Karanlıklar içinden kurtuluş konusuna devam edeceğiz. bunun için Pulp Fiction filmine bakacağız. Tarantino’un dediği gibi, ”allah nereyi isterse orada olurum.” (Tv’de program sunan bir molla)

  Kertenkele Rıza camide cemaate vaaz verirken: Bu gün Pulp Fiction (ucuz roman) filminden söz etmek istiyorum. evet, film tarantino birader tarafından çekilmiş. Kendisi büyük ehl-i kitap sinemacılardandır.

  rıza: mücteba’nın bu soruları nereden bulduğunu bilmiyorum. ancak müslümanların bunları bilmesinde yarar var. uzayda ibadetler nasıl yapılır? insanlar artık uzayda dolaşıyor. eğer bayan bir astronotun bedeni erkek astronotun bedenine değerse, bir sorun çıkmaz. ama onları bir nikah akdiyle birleştirmek gerek. güvenli olması için, uzaya çıkmadan önce. bu tür durumlarda uzay gemisindeki su azlığı nedeniyle gusül de gerekmez.
  fazlı bey: hocam, uzay için bu doğru. ancak dünyada yerçekimi olduğundan, bir kız ile oğlan arasındaki ilişki sorunlu olur.
  rıza: hayır, fazlı bey. öyle görünüyor ki, sen gençliğinde her türlü mutluluğu yaşadın. şimdi ise gençlerin sırası gelince papa’dan daha katolik olmuşsun. efendim, biz gençlerin de kalbi yok mu? fazlı bey, senin zamanında 10 bin tumana bir kadınla evlenebiliyordun. bu zamanda bu paraya bırakın evlenmeyi kerhaneye bile gidemezsiniz. gençler ne yapsın peki? herkesin uzaya gitme imkanı yok. inanın ben bile bazen…


  – cehennemde bile bana yer yoktur.
  + hayır, sevgili kardeşim. insanların sayısı kadarınca allah’a ulaşmanın yolları vardır.
  – ne?
  + diyorum ki, insanların sayısı kadarınca allah’a ulaşmanın yolları vardır.
  – bunun anlamı ne?
  + yani, allah kulunun yüzüne tüm kapıları kapatmaz. umutsuz olma.
  – bağışla ama siz hocalar sürekli vaaz vermek zorunda mısınız?
  + hayır, tek vaaz veren biz değiliz. dinle! [bu kısım küçük prens adlı kitaptan okunur] insanlar, her şeyi marketlerden alır. ancak dost satan marketler olmadığından dost satın alamazlar ve yalnızlık çekerler. eğer bir dost istiyorsan, gönlümü al. sordu: “peki gönül almak nedir?” cevap verdi: “insanlarla yakınlaşmak demektir.” bu ise günümüzde tamamen unutulmuş bir şeydir. tekrar sordu: “bunu nasıl yapabilirim?” cevap verdi: “sabırlı olmalısın, hem de çok.”
  – hadi ya! demek dünyanın her yerinde vaizler var.
  + evet, sevgili kardeşim, haklısın.


  Dünyada hiç kimse yoktur ki, onu Allah’a ulaştıracak bir yol bulmasın.


  Dünyadaki insan sayısı kadar Allah’a ulaşma yolu vardır! (bab'aziz filminde de benzer bir cümle geçiyor: dünyadaki ruhlar-nefisler- adedince Allah'a giden yol vardır)

  !---- spoiler ----!

  note: ekranlarda gördüğünüz kertenkele dizisi bu filmin çakmasıdır.
 2. çok güzel bir filmdir. film hakkında edit gelecek. izlemeyenler izlesin.
  oz