1. antikomünist ekonomik yardım paketidir.
 2. 2. dunya savasi sonrasinda tamamen yikilmis durumdaki avrupa devletlerinin sanayisini ve ekonomilerini dogrultmalari icin hayata gecirilmis ekonomik plan.

  planin ana amacinin ekonomik olmasi ise savas sirasinda ulkesine 1 tane bile mermi ulasmamis abd'nin savas ekonomisi kosullarinda yaptigi devasa uretimin getirdigi fazlalik ve bu uretim temposunun devam etmesi icin gerekli olan musterileri yaptigi ekonomik yardimlarla devam ettirmesi.

  planin diger amaci ise savastan cok buyuk zarar gormesine ragmen hala guclu bir sekilde ayakta kalan sscb'nin komunizm yayilmaciligini engellemektir. bu kisimda fiilen savasa girmemis ama etkilenmis olan turkiye de nasibini almistir.
  kurwa
 3. türkiye ve yunanistan başta olmak üzere sscb'nin tehdit oluşturabileceği güçsüz ülkelere amerika yanlısı olma koşuluyla sağlanmış yardım isimli plan
  adnan menderes tarafından kabul edildikten sonra çiftçinin anası ağlamış atatürkün onca çabası bi çırpıda çöpe atılmış ülke ekonomisi bir daha kalkınamamıştır.
 4. avrupa kalkınma planı olarak da bilinir. sonucuna ulaşmış avrupa 20 yıl gibi kısa bir sürede (1945-1965) yeniden kalkınmıştır.
 5. marshall planı ile maddi yardımın haricinde abd ayrıca 2.paylaşım savaşı ile depoladığı yiyecek, içecek vb. malzemeleri ideolojik bir amaç ile ülkelere hibe ederek, dünyanın abd'leşmesi için kültürünü ihraç etmiş, hegemonyasının alt yapısını oluşturmuştur.

  yardım yapılan ülkeler, hazıra konarken kendi iç dinamiklerini tembelleştirmiş, atıl konuma sokmuş abd'ye muhtaç hale gelmeye başlamıştır. kalkınma amaçlı değildir çünkü kalkınma; ekonomik büyümenin yanı sıra toplumsal yaşayışın ilerlemesini, toplumsal refah düzeyinin gelişmesini de kapsar. minnet duydurma, kültür empoze etme, bağımlılık yaratma ve propoganda malzemesi olarak kullanılmıştır.
  ozee