• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar anton çehov
martı - anton çehov
“babam ve üvey annem size gelmemi istemiyorlar. buradakilerin bohem bir hayat sürdüklerini söylüyorlar… aktris olmamdan korkuyorlar… ama bu göl, sanki bir martıymışım gibi beni kendisine çekiyor… bir martının denizi özlediği gibi özlüyorum burayı… kalbim sizinle dolu.” göl kenarındaki çiftlikte bir araya gelen, farklı karakterlerdeki kahramanların tek ortak noktası sanattır. yazar, yönetmen ve oyunculardan oluşan gruptaki herkes farklı bir yaşam ve sanat anlayışına sahip olsa da bir martının sudan ayrılamaması gibi o noktaya bağlanmıştır. eserlerinde geçiş dönemi rusyası'nın alt üst olan yapısını, yıkılan toplumsal katmanları ustalıkla sergileyen çehov, bu eserde ayrıca sanat anlayışını da çok net biçimde kahramanlarının ağzından anlatır. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. martı (rusça: чайка, çayka), anton çehov'un dört büyük tiyatro oyunu kabul edilenler arasında ilk yazılmış olanıdır. 1895'de yazılan oyun, dört ana karakter arasındaki romantik ve sanatsal çatışmalar etrafında geçer. bu karakterler, saf bir kız olan nina, sönmekte olan yıldız irina arkadina, deneysel oyun yazarı oğlu konstantin treplev ile ünlü ve pek kültürlü olmayan yazar trigorin'dir.
 2. !---- spoiler ----!

  -neden hep karalar giyersiniz?
  -hayatımın yasını tutuyorum.

  !---- spoiler ----!
 3. bugün başlayıp bir solukta okuduğum çehov'un dört perdelik oyunu. üçü kadın altısı erkek olmak üzere karakterlerin hepsi başarı, mutluluk arayışı, başka bir yerde olma özlemi içindeler. uzun zamandır okumak istiyordum zaten. bayağı keyif aldım. kitapta özellikle ilgimi çeken birkaç cümleyi paylaşayım:  "neden hep karalar giyersiniz siz?
  hayatımın yasını tutuyorum. mutsuzum."

  "... hatırlar mısınız, vaktiyle bir martı vurmuştunuz? tesadüf, bir adam geldi, gördü. havasında, avare bir adam. yazık etti."

  " eğer bir gün hayatım sana gerekecek olursa gel ve al onu."