1. her zaman hakkı yenen, boynu bükük sebze. hamburgerin, sandviçin içine konulan ama biri şu soruyu sorduğunda: "hamburger çok hoşuma gitti, bunu bu kadar güzel yapan nedir acaba?" hiçbir zaman cevaplar arasına giremeyen sebze. bu kadar hakkı yenmesine karşın hiçbir şekilde insanlara ihanet etmeyen sebze. her zaman yemeklerimizin içinde olup yemeğin tadına tat katan sebze. canım sebze.
 2. 2001 krizinde de milletimizin yanında olmuş kahraman sebze. ülke ekonomisi sallanırken yaprak yaprak açılmış tek başına 1 milyar dolarlık ihracat hacmi yapmıştır. öyle de vefakar, cefakardır. biz bunları unutmadık sevgili marul ailesi.
  abi
 3. cigkofte,hamburger ve salatada bayilirim fakat citir citir olmali.ha birde ustune nar eksisi dokup yiyince cok guzel oluyor
 4. yeşilinden ötürü c vitamini kaynağı diyebiliriz ancak vitaminden yararlanmak için salatada şöyle yapmak lazım gelir;

  metal bıçak kullanmak yerine tahta bıçak kullanılabilir.(artık daha yaygın) veya elle koparark salata hazırlanabilir. çünkü benim nazlı yarim c vitamini çok hassas hemen etkinliğini yitiriyor.

  yıkarken direkt suyun altına tutunca suyun şiddetiyle (minik şiddet) c vitamini yine ben yokum arkadaş diyebiliyor. bu yüzden durgun suda yıkanması daha iyi.

  ayrıca kirlilik açısından; tozunu toprağını varsa böceğini temizledikten sonra sirkeli suya bir daldırıp çıkarmak bile iyice temizlenmesi açısından yararlı.

  0-hooooo ölme eşeğim ölme ! alt tarafı bir salata demeyin, en riskli besinlerin başında geliyor.

  (ve bundan sonra akıllara gelen: acaba dışarda yediklerim nasıl temizleniyor?? )
  üzgünüm çoğu göbek marulun içi yıkanmıyor.
 5. latinca adı lactuca sativa olan, özellikle a vitamini açısından zengin bir sebzedir. besleyici ve iştah açıcı özelliği ile türk mutfağının vazgeçilmez sebzelerinden biridir. bol su içerdiği için idrar söktürme özelliğine sahiptir kanı temizler ve kan şekerini düşürür. sinir sistemine rahatlatıcı etkisi vardır ve uyku düzensizliğini giderir.
  içindeki c vitamini ve beta karoten sayesinde kalp kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. ayrıca cildi temizler, kanser hücrelerine karşı bedeni korur. içinde demir olduğu için kansızlığa iyi gelir.

  mutfağımızın olmazsa olmazıdır. yoğurdun içine doğra ye, salatasını yap ye, mercimek köftesi ve çiğ köfteyi içine sar dürüm yap ye. özellikle yedikule marulunu tuzla tuzla ye.
  kısaca bol bol yemeli youserler.