• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
master and commander; the far side of the world - peter weir
napolyon kumandanlığındaki savaşlar zirve noktasındadır. napolyon'un dünyanın hakimiyetini ele geçireceği korkusu en çok ingiltere'de hissedilmektedir.ingiliz hükümeti, brezilya sahillerinde bulunan yüzbaşı aubrey(russell crowe) komutanlığındaki savaş gemisini, fransızların acheron adlı dev savaş gemisini yoketmekle görevlendirir. iki geminin ilkkarşılaşmasında ingiliz gemisi çok büyük hasar alır ve sis sayesinde batmaktan kurtulur. fakat yüzbaşı aubrey, kendisinden çok daha hızlı olan ve güçlü silahlarla donatılmış fransız gemisini takipte kararlıdır. pasifik okyanusunda devam eden takip uzadıkça, yaşam ve ölüm arasında gidip gelirler.
  1. sizi iki saat boyunca evinizdeki sicak koltugunuzdan alip okyanusun ortasina, 200 yil oncesine, ve yelkenli bi gemiye hapsetmeyi basaran bence gayet basarili bi fim... azgin dalgalar ile bogusuyorsunuz gercekten bi sure - ki ozel effect degilmis bunlar, sonra derin sessizlikte ufukta birden beliren avci yelkenli ile urpermenin kralini yasiyorsunuz... ya da ben kendimi fazla kaptirdim, bilemedim...

    doktor ve blakeney'in gercekte veya kurguda darwin ile nasil bi baglantisi oldugunu merak etmemek elde degil... darwin'in galapagos yolculugundan bi 25-30 sene once geciyor hikaye cunku... simdi bu blakeney buyuyunce darwin'in cambridge'de hocasi filan olmasin?