1. mastürbasyon, cinsel davranışın hayal kurularak zihinde yaşanması, elle, yabancı bir cisimle veya sürtünerek boşalmanın (orgazmın) sağlanmasıdır. kendi kendine veya başka biri tarafından, elle, ayakla ya da cinsel ilişkiye girmeden vücudun başka kısımları ile veya mastürbasyon aletleri kullanılarak da mastürbasyon yapılabilir. yaş fark etmeksizin çocuklar ve hayvanlarda da mastürbasyon görülebilmektedir.

  mastürbasyon türkçe’de “özdoyurum” olarak da kullanılmaktadır. "otoerotik aktivite" veya "otoerotizm" olarak da geçmektedir. dişiler ve erkeklerde genel olarak benzer şekilde yapılmaktadır. kelimenin etimolojisi incelendiğinde, latince "elle rahatsız etmek" anlamına gelen "manus turbare" kalıbından türetildiği görülmektedir. buradan da anlaşılabileceği gibi, dişilerde de, erkeklerde de mastürbasyon, cinsel organların genellikle el ile uyarılmasıyla yapılmaktadır; ancak kimi zaman özellikle yüksek zekaya sahip memelilerde (primatlarda) (şempanzeler, bonobolar, insanlar, vs.) çeşitli objeler kullanarak da yapılabilir.

  ilginç bir şekilde dünyadaki hiç bir cinsel etkinlik, mastürbasyon kadar tabu görülüp, ayıplamasına ve tartışılmasına rağmen bu kadar yaygın bir şekilde uygulanmamaktadır.

  alfred kinsey erkeklerin hemen hemen tamamının, kadınların ise dörtte üçünün hayatlarının en az bir döneminde mastürbasyon yaptığını göstermiştir.
 2. mastürbasyon yemek içmek kadar doğal bir olayken özellikle kadınlar üzerinde baskılardan ötürü yanlış, ayıp, günah olarak lanse edilmekte. fakat işin ilginç yanı hiç tanımadığı, dokunmadığı, sevmediği bir adamla gerdek gecesi adı altındaki 'tecavüz' gayet normal karşılanmakta. işin daha da ilginci okumuş, etmiş, entelektüel zihinlerce bile kabul görülememiştir, böyle bir toplumdur bizimkisi.

  tabularını yıkmak isteyen olursa masturbation
  böyle bir sergi gördüm, gidilip görülmesii şiddetle tavsiye edilir
  r2-d2
 3. konuyu görünce aklıma bu video geldi enteresan bir mastürbasyon canlandırması ile mastürbasyon erken boşalmaya neden olur mu? sorusu yanıtlanıyor.

  garip mastürbasyon canlandırması
 4. insanoğlunun hazza ulaşma hissiyatından doğan eylem.
 5. mastürbasyonun toplum bilincinde 'olumsuz bir eylem' olarak yer etmesinin nedeni başlı başına zararlı-çirkin görülmesinden değil, zevk almak için bir partner bulamadığını itiraf etmesindendir. düşük maaş alan birinin maaşını gizlemeye çalışması gibi, insanlar hep birlikte, "mastürbasyona talibiz" cümlesini kurarak daha iyiye, bir partnere ulaşamadıklarını ilan ederek zaafiyetlerini ortaya dökemeyecekleri için bu konu hiç yokmuş, öyle birşey yaşanmıyormuş gibi davranırlar. kusurun varlığı toplumsal düzene aykırıdır çünkü. düzeni bozar kusur. bu kusur örtmeleri inceleyelim mesela. sınavdan düşük not alan biri kesin hastadır, başına bişey gelmiştir, bir nedeni vardır. 40 yaşında kirada oturan biriyle konuşalım.büyük felaketleri dinleriz ondan. aksi halde başarısızlığını ilan etmiş olacak. yetersizliğin gölgesidir bahane. mastürbasyon ise nedeni itibariyle zaafiyet kokan bir eylem olduğu için bizzat güzel bir eylem olduğu söylenemeyecek, gizli kalmaya devam edecektir. hayatları boyunca kusursuz bir cv doldurmaya çalışan insanlık, acziyet algısı olan mastürbasyonu profillerine eklemekten kaçınır ve başkasında gördüğünde ayıplamaktan çekinmez.
 6. aa neden bunu porno bağımlılığı ya da yalnızlıkla ilişkilendiriyorsunuz? bedensel hazlar inkar edilemez ve yapanlar da kınanamaz. ayrıca insanı dalgalanmalar şeklinde rahatlatır, mutlu kılar. huzur verici bir depresyon zırhıdır.
 7. vazgeçemediğim tek lezzet.
 8. manuel vitesten vazgeçememek.