1. ilham aldığım başlık: (bkz: kart paradoksu)

  bir matruşka düşünelim. içinde sonsuz tane matruşka olan bir matruşka. ilk matruşkanın ortasından açtığımızda içinden çıkan matruşkanın ön yüzünde "sıradaki matruşkanın ön yüzündeki yazı doğrudur." yazmaktadır. bu matruşkanın ortasından açıldığında karşımıza çıkan matruşkanın ön yüzünde, "önceki matruşkanın ön yüzündeki yazı yanlıştır. " yazısı yer almaktadır. bu matruşkayı ortadan açtığımızda, ortaya çıkan matruşkada yine, " önceki matruşkanın ön yüzündeki yazı yanlıştır. " notunu buluruz.

  günün sorusu: ilk matruşkanın üzerinde ne yazmaktadır?
 2. biraz dusundum de sanırım, sıradaki matruskada yazan doğrudur diye yazmali.
 3. bence ilk matruşkada yazması en tutarlı olan yazı şudur; bazı matruşkaların üzerlerinde yazan yazıların doğruluğu kesin değildir.
 4. döngü içinde olmayandır. sonsuza kadar bölünerek giden bir seri sıfıra yaklaşır ve sonunda sıfır olur. serinin sondan bir önceki (yani sonsuzdan bir önceki) matruşkayı bulmak gerekir. bunun içinde sonsuzun ne olduğunu bilmek gerekir. bu da imkansızdır.

  bu sebeplerden dolayı paradoks değildir. cevap ise bilinemez.

  ek: düzeltme.
 5. soruya bakarken, herhangi bir matruşkadan ilk matruşkaya doğru gidelim. seçtiğimiz matruşkada, "önceki matruşkanın ön yüzündeki yazı yanlıştır. " yazacaktır. o matruşkadan önceki bebekte de, "önceki matruşkanın ön yüzündeki yazı yanlıştır. " yazacaktır. böyle bir şekilde en büyük, yani ilk matruşkaya doğru gittiğimizde, "önceki matruşkanın ön yüzündeki yazı yanlıştır. " yazısı ters sıra ile yazıldığı için, ilk seçtiğimiz matruşkanın ön yüzündeki yazı yanlış olur.

  bu şekilde başa gittiğimizde, seçtiğimiz matruşka bebeğin arkasındaki bebekte yazan not doğru olacaktır. ardındaki bebeğin ön yüzündeki yazı ise yanlış olacaktır.

  sonuç olarak sorunun cevabı, seçtiğimiz matruşkanın sırasının çift veyahut tek olmasına bağlıdır efenim.