1. 2001 yılında "Remedy Entertainment" tarafından yapılmış ve "Gathering of Developers" firması tarafından dağıtılmış olan bir video oyunudur. Üçüncü şahıs aksiyon oyunu * kabul edilen oyun için tavsiye edilen sistem gereksinimleri;

  İşlemci; Pentium III ya da amd Athlon MP
  Ekran kartı; GeForce 2 MX 100/200 32MB ya da ati Radeon 7000 64mb
  Hafıza 128 MB RAM
  1 GB boş alan

  Oyun, "max payne" adında bir new york polisinin * uğraştığı mafyanın ailesini öldürmesi ve onun da intikam için işi gücü bırakıp peşlerine düşmesi üzerine kuruludur. Adındaki ironi (max payne = maximum pain) tüm oyun boyunca hissedilir; hatta acısını dindirmek için aspirin içer sık sık.

  Oyunun sektöre getirdiği yenilikler “bullet time” adı verilen donma anları ve düşsel zamanların oyuna aktarımlarıdır. “bullet time” tekniğinin 1999 yılında vizyona giren the matrix filminden alıntılandığı söylenebilir. Ben de katılıyorum.

  Bir diğer yenilik ise gerçekle hayal dünyası arasında kalma halidir. Ana karakter aldığı ilaçların etkisinden olsa gerek sık sık “day dreaming” – gündüz rüyaları görmektedir. Oynarken dünyanın gerçek mi yoksa rüya mı olduğu algısı güzel yaratılmıştır.

  Oyunun beyazperdeye aktarılmış hali de mevcuttur, ki video oyunu sektöründeki kadar popüler olamamıştır. (bkz: max payne - john moore)

  max payne resmi sitesi