1. medea kompleksinin psikolojik temelleri ile ilgili küçük bir araştırma yaptım pek bir şey bulamadım. bu yüzden kendi yorumumu sunuyorum.
    bir erkeğin üreme amaçlarından birini
    soyunun,genlerinin kalıcılığını sağlamak, bir tür sonsuz yaşama isteği olarak kabul edersek o erkeğin çocuklarını o erkeğin bir parçası olarak görmekte sakınca duymayız. buna göre aldatılan kadının kocasına karşı nefreti kadını kocasına zarar vermeye yönlendirecektir. kocasının fiziksel olarak güçlü olması nedeniyle ona zarar veremeyen kadın erkeğin çocuklarını öldürmekle hem erkeğin bir parçasını yok etmekte hem de erkeğe duygusal olarak zarar vermektedir.


    prof.dr gürkan tekman'ın bu konudaki görüşünü de aktarıyorum.
    mutlaka evrimsel psikoloji açısından düşünürsek kişinin kendi soyundan olanı öldürmesi anlamsız görünüyor ama bunun dna'yı aktarmak açısından avantajlı olabilecek yönleri de olması mümkün. birisi, çocuk yetiştirmek kadın için büyük bir yatırım olduğu için koşullar uygun olmadığında kadın çocuklarını gözden çıkarıp daha iyi koşullarda tekrar çocuk sahibi olmayı tercih edebilir. babanın terketmesi durumunda çocukların hem kaynaklara ulaşımı azalmış, hem de babanın sağlayabileceği toplumsal statü kaybedilmiş olacağından bu çocuklar genlerini daha sonraki bir nesle aktarmak için avantaj sahibi olmayacaklar. bu durumda anne bu çocuklara yatırım yapmak yerine tekrar düzenli bir ilişki kurduğunda çocuk sahibi olmayı daha uygun görebilir. (elbette medea'nın çocuklarının babası ve onun yeni gelininin ailesi medea'nın çocuklarını sahiplendiğinden medea örneğinde gereksiz bir şey bu. çocukların, yabancı büyücünün çocukları olarak parlak bir hayatları olmayabilir ama bunun medea'ya masrafı yok.)

    ikinci olarak, kadının cinsel sadakatsizliği ve erkeğin duygusal sadakatsizliği dna'yı aktarmak açısından özellikle sakıncalı şeyler. kadının cinsel sadakatsizliği bir erkeğin başkasının çocuklarını yetiştirmesine neden olabilir, erkeğin duygusal sadakatsizliği ise eşini ve çocuklarını terketmesiyle sonuçlanabilir. bu tür istenmeyen davranışlara yönelik caydırıcı nitelikte şiddetli cezalar ortaya çıkması beklenecek bir şey, bunu daha çok cinsel kıskançlık (şüphesi) nedeniyle eşine zarar veren erkeklerde görüyoruz. medea'nın yaptığı pek örneği görülen bir şey olmamakla birlikte terkedilen kadının terkeden eşin canını yakmak için her şeyi yapacak kadar gözünün dönmesi beklenebilecek bir şey. kendi soyuna yararı olmayabilir ama eşini terkedecek erkeklerin bir daha düşünmesini sağlar, bu da genel olarak grubun genlerinin devamına yarar.