mehmed uzun

Kimdir?

mehmet uzun (1953, siverek - 11 ekim 2007, diyarbakır), kürt yazar.

hayatı

1977 yılından beri isveç'te yaşayan uzun, kurmanci, türkçe ve isveççe yazdığı kitapları yirmiye yakın dilde yayınlandı. 1985 yılından bu yana romanlarını kaleme alan uzun hakkında, türkiye'de çok sayıda dava açıldı. 1981'de türk vatandaşlığından atıldı ve 1992 yılına kadar türkiye'ye gelemedi.

uzun yıllar isveç yazarlar birliği yönetim kurulu üyeliği yaptı. ayrıca isveç pen kulübü ve uluslararası pen kulüp'te aktif çalıştı. isveç ve dünya gazeteciler birliği'nin de üyesi olan uzun'un bugüne kadar çok sayıda kürtçe roman yazdı.

mehmed uzun, "aşk gibi aydınlık ölüm gibi karanlık" romanı ve "nar çiçekleri" adlı deneme kitabı ile ilgili olarak 2001 baharında yargılandı.

yakalandığı mide kanseri nedeniyle uzun süre tedavi gören ünlü edebiyatçı, 11 ekim 2007 günü diyarbakır'da yaşamını yitirdi.

13 ekim günü diyarbakır ulucami'de kılınan cenaze namazı ardından, cami önündeki kalabalığa sırasıyla yaşar kemal, şerafettin elçi,ahmet türk ve osman baydemir'in yaptığı konuşmaların ardından mardinkapı mezarlığı'na defnedildi.

  1. yaşar kemal ile ayrı bir bağı vardı.

    http://goo.gl/MofOwr soldaki kişi de uzun'un eşi. roman kalitesi açısından bakarsak daha iyi yazarlar da var kürt edebiyatında ama onun yaptığını kimse yapamadı. insanların en çok ihtiyaç duydukları şeyi sanki onlardan biriymiş gibi anlattı. bu yüzden adı bu kadar ön planda.