mehmet mollaosmanoğlu

Kimdir?

alanya'da doğdu. ilk ve ortaöğretimini de aynı şehirde tamamladı. 1983 yılında akdeniz üniversitesi isparta mühendislik fakültesi'ni (şimdi sdü) bitirdi. ardından bir süre istanbul belediyesi'nde kontrol mühendisi olarak çalıştı. askerlikten sonra alanya'ya dönerek kendi işyerini kurdu. antalya bölgesinde mimarlık ve mühendislik dallarında pek çok esere imza atmış olan mollaosmanoglu 2000 yılında roman yazmaya başladı. ilk eseri olan ataerkil'i 2007 de yayımladı. tanınırlığı ikinci romanı ata mezarlığı ile arttı. şimdi mesleği olan inşaat mühendisliği ile yazarlığı beraber yürütüyor. ressam seher mollaosmanoğlu ile evli yazarın servet ve ateş adında iki oğlu var.
  1. daha çok mistik öğeler ile harmanladığı fantastik kurgu türündeki kitapları bence şimdilik türk okurunun alışmasını bekliyor. maalesef kendisi bu alanda türkiyenin öncüsü olmanın bedelini ödeyecek. zira alışıldıktan sonra onlarca popüler kültür ile harmanlanmış rakibi ile boğuşacak.

    haluk levent'i düşünün mesela. ilk ortaya çıktığında bırakın rock müziği, elektro gitar sesini, uzun saçlı erkekleri ibne diye taşlardık. sayesinde kulağımız rock müziğine alıştı, ardından gelenlere yol açtı. şimdi ise "abi çok sıradan yeaa" diye burun kıvırıyoruz adama. mehmet mollaosmanoğlu'nun başına da böyle bir şey gelme riski var. umarım yanılırım.

    dilim her ne kadar zor dönse de atahunalp urumgalatlı'nın amel defteri isimli kitabını tek geçerim. kurgusu ile standartların üzerinde bir kitap. sadece karakterlerin kendi aralarındaki diyalogları biraz alışılmadık geliyor bana. ama boğayı öldür öyle değil bak. o tam benlik.
    vega