1. 19.yy'ın ikinci yarısında, imparator meiji döneminde başlayan japonya'nın batı tarzı modernleşme hamlesidir. bu dönemde japonya hızla modernleşmeye başlamıştır. japonya'nın bugün bu hale gelmesinin en önemli sebebidir. bizde atatürk'ün batılılaşma faaliyetleri ile benzerlikleri vardır ve karşılaştırılır.

  bir millet vekili hocamızın dediğine göre biz batılılaşırken yetenekli öğrencilerimizi ağırlıklı olarak fransa'ya, japonya ise ingiltere'ye göndermiş. ingiltere'ye giden japonlar mühendis olup japonya'ya teknoloji transferi yaparken, bizim fransa'ya siyasetin kaynadığı zamanlarda giden öğrencilerimiz yurda geldiklerinde hep gazeteci olmuşlar swh
 2. meiji restorasyonu dönemi, 1868-1911 yılları arasına denk gelmektedir.

  japonya, 19.yy başlarında amerikan'ın limanlarını açmaya zorlanmasıyla kendisini batının karşısında bulur ve bu durum sonucunda da ülkede iç çatışmalar ortaya çıkar. bu iç tartışmaların neticesinde, japonya batı ülkeleri ile aynı seviyeye gelmek için tek yolun, onların teknik bilgisini ve bilgi donanımını almakla olabileceği sonucuna varır ve büyük atılımlar gerçekleştirir.
  ilk olarak, yurtdışına dışına yüzlerce öğrenci gönderilir, bunun sonucunda da avrupa kültürü ve bilgi birikimi japonya'ya akmaya başlar.
  japonya'nın yüz ölçümü olarak küçük ve idari otorite bakımından güçlü bir ülke olması da devrimleri, yenilikleri hızlandıran bir diğer etmendir.
  bugün bildiğimiz 'japonya', bu dönemde dünya sahnesinde kendisini göstermeye başlar. askeri alandaki devrimlerinin ilk sonucunu, 1904-05 rusya-japon savaşını kazanarak alır. bu savaşın sonunda da, kendisini o zamanın güçlü devletlerine kanıtlamış olur. dahası, 3. dünya ülkelerine, başka bir deyişle sömürülen ülkelere de güçlü bir moral kaynağı olur. bu ülkelerde bir nevi, 'japonlar başarabildiyse biz de başarabiliriz' düşüncesi ortaya çıkar. bu sebeple, bu gibi ülkelerden öğrenciler eğitim almak için tokyo'ya gelirler.
  bu dönemde, önemli bir diğer kısım daha vardır. japonya, batılılardan sadece teknik bilgi ve kültürel bilgiler almamış, aynı zamanda emperyalizm ideolojisini de ülkesine getirmiştir. bunun bir sonucu olarak da, 1895 çin-japon savaşıyla taiwan adasını topraklarına katar, daha sonra da kore, mançurya ve çin'in bazı bölümlerini topraklarına katmaya başlar.
  rayk
 3. uzun yıllar kendini dünyanın geri kalanına kapatan japonya'nın mağlubiyet sonrası tekrar ayağa kalkmasını sağlayan dönemdir. bir batılılaşma projesi olarak düşünülebilir. batı'nın bilimsel yönünün yanı sıra saldırganlığı da alınmış, japon kültürene ait öğeler ise muhafaza edilmiştir. meiji dönemi sonrası 1945 yılına kadar geçen dönemde ki japonya'nın saldırganlığı hiç de batı'dan az değildir. bilhassa çin'de yaşananlar ile afrika'da yaşananlar muvazi nitelikler göstermektedir.
 4. modernleşen japonyanın en önemli adımıdır. batı ile etkileşime geçilmesine rağmen kültür korunmuştur.
 5. japonya'da kılıç taşımanın yasaklandığı, samurayların neredeyse bütün şehirlerde polisler tarafından aşağılandığı devrimdir.
  bozuk