• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
Yazar Ben Mezrich
mekanı batırmak - ben mezrich
düşünün: bir cuma gecesi las vegas'a uçuyorsunuz. göğsünüze bağlı yarım milyon dolar, bavulunuzda yirmi beş bir dolarlık blackjack fişleri ve cüzdanınızda 10 sahte kimlik kartı var. uçağınız vegas'a indiği andan itibaren, araştırıldığınızdan ve takip edildiğinizden hiç şüpheniz yok. dahası, amerikan vergi dairesi hesaplarınızı denetliyor, birileri maillerinizi kontrol ediyor ve pazartesi sabahı çok değişkenli matematik dersinden sınavınız var. işte bu, kumarhanelerden yasal yollarla üç milyon dolardan fazla para kazanırken, bir yandan da ev partilerine, futbol maçlarına ve final sınavlarına vakit bulabilen mit'li bir grup gözü pek matematik dehasının dünyası.

seksenlerin ve doksanların ortalarında, çok başarılı ve anarşist ruhlu bir grup mit öğrencisi; yıllar önce kurulan, kendini kart saymaya ve dünyanın belli başlı kumarhanelerindeki sistemi yıkmaya adamış bir yer altı blackjack kulübüne katıldılar. sınıf arkadaşları kütüphanelerde ve laboratuarlarda geçirirken, bu blackjeack grubu, vücutlarına yüz binlerce dolar bantlı halde, her hafta vegas'a ve başka büyüleyici kumar
kentlerine girdiler. hiç tanımadıkları karanlık yatırımcıların desteğiyle, bir elde ortaya elli bin dolar koydular, vip süitlerinin ve diğer pahalı ikramların keyfini sürdüler, revü kızlarının ve ünlülerin de bulunduğu partilere katıldılar. mekânı batırmak, yoğun hareketlikliyle, liar's poker kitabını ve ocean's eleven filmini hatırlatan, gerçekten yaşanmış ve vegas'ın okumanızı asla istemeyeceği bir hikâye...
  1. gerçek hikayeden kurgulanmış. bir grup mit öğrencisinin, blackjack ve kart sayma üzerine geliştirdikleri teknikleri casinolarda uygularken alınlarından akan ter kitabın sayfalarına damlayacak.

    robert luketic'in yönettiği ve baş karakterlerinden birini kevin spacey'in canlandırdığı 2008 yapımı 21 adlı filmle inorganik bir bağı vardır. karakterler ve hikaye paralellik göstermektedir.