1. islam inancına göre dört büyük melek olarak bilinen cebrail, mikail, israfil ve azrail vardır. her meleği kendine ait görevleri vardır.

  cebrail: peygamberlere vahiy getirmektir. tanrı'nın emir ve yasaklarını peygamberlere iletmek ile görevli melektir. *

  mikail: doğa olaylarını idare etmektir. yani depreminden tut da yağan yağmur ve kar'a kadar hepsinden bu melek sorumludur.

  israfil: kıyamet günü sûra üflemektir. henüz görev günü gelmemiş olan melektir. o gün geldiğinde ise sûr denilen alate üfleyecek ve haber verecek olan melektir.

  gelelim azrail' e bu azrail içlerinde en çok çalışan ve her yere koşturan melektir. ''onu öldür azrail, bak şunu da öldür azrail, bak orada biri kalmış azrail, hadi ama azrail biraz hızlı ol'' denilerek. adeta askere yeni gitmiş asker gibi bütün boktan görevler buna verilir.

  cebrail emekli olmuş, kaç yüz yıldır peygamber gönderilmediği için, sürekli tatil ve keyif yapmaktadır.

  mikail desen yüksek ihtimalle önünde teknolojik bir alet ile ''şuraya yağmur yağsın, şuraya artık sıcakları getirelim, şu kısımda biraz deprem olsun'' gibi masa başı iş yapmaktadır.

  israfil içlerinde en rahat olanı zaten, bir sûra üfleyecek bitti.

  ulan bu azrail piç mi ? adem ile havva' dan beri çalışıyor. herkesten önce başlayan görevi daha bitmedi ve daha ne kadar sürecek kim bilir. azrail' e yapılan bu haksızlığı kınıyorum. *