1. büyük selçuklu sultanı melikşah tahta geçtikten sonra kendisine de yardımları dokunan nizamülmülk'ün vezirliğine karışmamış. bu arada nizamülmük'ten bahsetmek gerekirse şimdi bildiğiniz üzere büyük selçuklu iranda bulunan bir devletti ve halkı farsi(iranlı) idi. bu yönden yönetimin etkin olabilmesi için alparslan iran'ın önde gelen ailelerden birine mensup nizamülmülk'ü vezir yapmıştı. nizamülmük de devlete yararlılığı çok olmakla beraber çeşitli yönetici kısımlarına da hep kendi ailesinden insanları koyarak iyice nüfuzunu artırmış ve 20.000 adamı olduğu söylenir.

    melikşah hırslı, azimli ve de egolu bir insandı. iktidara geldikten belli bir süre sonra bakıyor ki melikşah emir verdikten sonra iran halkı nizamülk'ün ağzına bakıyor hareket etmek için. bir sefer iki sefer derken melikşah bu durumdan rahatsız oluyor ve nizamülk'ü ortadan kaldırmayı dişünüyor. düşünüyor düşünmesine ama o zaman öldürse biliyor ki tüm iran üstüne çökecek, isyan çıkacak diye yapmıyor. neyse bu durumu konuşmak için odasına çağırıyor. sonra nizamülk'e diyor ki "nizam sen ne zaman öleceksin?" nizamülk ne demek istediğini anlıyor ve cevap olarak "şahım ben daha çok uzun süre yaşayacağım " diyor. bunun üzerine melikşah "haşa kendine ömür biçerek allah'a karşı küfre giriyorsun " der. sonra nizam da zeki adam o da " şahım yanlış anladınız ben rüyamda resullulah'ı gördüm bana çok uzun yaşayacağımı ben öldükten 40 gün sonra da sizin öleceğinizi söyledi der " bu arada böyle bir rüya falan da yok haa yani demek istiyor ki sen beni öldürürsen bu halk da seni öldürür diyor bir nevi tehdit ediyor. bunun üzerine melikşah mesajı aldıktan sonra nizamı gönderiyor.

    bir sene sonra artık melikşah bu ikili duruma dayanamıyor ve gizlice hassan sabbah'ı tutup nizamı öldürtüyor. nizam öldükten sonra 40. günde de melikşah ölüyor. nasıl oluyor derseniz bu nizam geçen konuşmadan sonra adamlarına haber salıyor diyor ki melikşah'ın niyeti bozuk beni öldürtecek ben ölürsem 40. günde de siz öldürün diye emir veriyor.

    öldürme de şöyle gerçekleşiyor: melikşah avcılık yapmayı seven bir insanmış hatta ilginçtir bir şey vuramadığında sinirlenip sinirini sağdan soldan çıkardığı için avcılık yaparken köylüler de ormanın kenarından sessize hayvanları şahın önüne kovarmış.
    neyse sonra yemeğe oturdukları sırada nizam'ın adamlarından biri yemeğine zehri koymuş ve orada öldürmüşler.