• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
memo - kemal bilbaşar
cumhuriyet'in ilk yılları... geçen yüzyılın ilk yarısı... imparatorluk içindeyken bile kendi egemenliğini koruyabilmiş olan ağalar, çıkarlarına dört elle sarılmışlar, direniyorlar. aşiret düzeninde çatlakların, kutuplaşmaların derinleştiği bir dönem ve patlak veren fırtına: dersim olayları. acımasız koşulların rüzgarlarıyla savrulan, yitip giden insanlar... bu fırtınada obasını, insanlarını fitneden korumaya ant vermiş, kulları uyarıp diriltmeye baş koymuş bir çan ustası: memo, doğu anadolu'nun amansız koşullarından, kendine özgü yaşam biçiminden doğan bir trajediye tanıklık ediyor bu roman. binyıllar içinde katmanlanmış değerlerin, geleneksel, yerleşik düzenin dönüşüm ve değişim sancılarının olanca çıplaklığıyla ortaya koyan bir dil, çarpıcı bir anlatım. sert ve acımasız coğrafyanın, mevsimsiz boranlarla savrulan hayatların destanı. tarihe içerden bir tanıklık. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. memo, kemal bilbaşar'in bir diger romani cemo'nun devami gibidir. cemo'da, bu kitapta anlatacaklarina bir zemin hazirliyor kemal bilbasar. dolayisiyla cemo'nun önce okunmasini siddetle tavsiye ederim.

  genel itibariyle dersim yöresindeki düzeni, örfü ve isyan öncesinde yasananlari anlatiyor. hem edebi anlamda hem de konuya yaklasimi acisindan sevdigim bir kitap.

  can yayınları'ndan cikmis baskisinda kapak resmi fikret otyam'in bir eseridir ki bu kitaba daha cok yakisacak bir kapak kesinlikle bulunamazdi.
  kimse