1. taze ekmekle tadı ikiye katlanan bir yemek.
  zeze
 2. ne guzeldi pazar gunleri benim icin. annemle, babam kahvaltiyi hazirlamis; bol sulu, domatesli, aci biberli menemenimiz hazir bizi bekliyor. ailemle beraber vakit gecirebildigim tek gundu benim icin, yaninda da menemen olunca, muhabbetler, sakalar, gozlerindeki saf ve karsiliksiz sevgi. ahh canim ailem benim.

  menemen deyince aklima geldi o guzel gunler. ailenizin degerini bilin sevgili dostlar, beklemediginiz bir anda hayatinizdan cikarlar ve daha siz ne oldugunu anlamadan oylece kalirsiniz...
 3. yanında ehlinin demlediği çay olduğu vakit orta dünyanın kapıları aralanır. taze ekmekle yenir. çatal kural ihlalidir, olayın büyüsünü bozar. menemen hazırlanırken içine bir tutam da kekik serpiştirilivermişse artık geri dönüş yoktur. yuvarlak çerçeveli güneş gözlüğüyle kavruk kel bir adam iki avcunu size uzatarak açar. 'kırmızı mı mavi mi?' diye sorar. kardeş gel menemen var sıcak sıcak yiyelim her derde şifadır bu meret hapla olacak iş değil dersiniz. (bkz: uçtum şahitlerim var)
 4. dometes,biber,isteğe göre sarımsak,isteğe göre soğan ve tabi ki yumurta kullanılarak yapılan enfes lezzet. harikadır,soğumasındır,ekmek banılasıdır.

  not: karabiber ve bir tutam kekik koymayı unutmayın
 5. öyle birşey ki arada arada aklıma geliyor bir de genelde geceleri

  domatesin biberle salsa yapmasına soğanın eşsiz uyumu ardindan dahil olan gunesin yakici dalgalari yumurtalar ve de bronz bronz baharatlar

  yanına mis kokulu tomurcuklu çay ve de çiçek ekmek ^^
 6. bir devre damgasını vurmuş, muhteşem yemektir. üniversite yıllarıydı. kısa süre aynı yurtta kaldığımız afrikalı öğrenci arkadaşlar vardı. berbat yurt yemeklerini bile hiç itiraz, isyan etmeden yerlerdi. serde garibanlık olunca severdim bu hallerini. yarım dönem sonra ben eve taşındım. arasıra onları da eve davet eder yer içer muhabbet ederdik. çok garibanlardı. hiç akrabamın olmadığı koca şehirde kimim kimsem diyebileceğim insanlardandılar. yazın kalacak yer sıkıntısı yaşadılar bende buyur ettim beraber kaldık.

  elde avuçta bir şey yok. kıt kanaat geçiniyoruz. hal böyle olunca, yaz boyunca nerdeyse her gün ve öğün menemen yedik. domates çok ucuzdu o sene, patates nispeten pahalı. yumurtayı ve tavukları yaradana canım kurban he bide çay. yaz boyunca fix menü. nerdeyse hergün çayla beraber menemen yedik. bir gün bile yine mi menemen denmedi evde. seviyeli, kaliteli espirilerle geçti zaman ama bir gün bile yüksek sesle bağrışma veya kavga benzeri hadise yaşanmadı. ben bildiklerimi öğrettim onlar da bilmediklerimi veya yanlış bildiklerimi öğrettiler. öyle bütünlük oldu ki ev içinde çok af edersiniz çorap dahi alacak olsam evdeki kişi sayısına göre alıyordum. öyle bir yaz tatili yaşadım ki bir benzerini daha yaşamadım. bir menemen etrafında dostluğumuz kardeşliğimiz pekişti. bir menemen etrafında hayatım boyunca unutmayacağım sohbetler edildi. bir menemen etrafında hayaller hayatlar paylaşıldı. dil ve kültürler öğrenildi. ama en önemlisi aç karnımız doydu. koskoca bir yaz boyunca en temel gıdamız oldu menemen. kendisini saygıyla yad eder, afiyetle yerim.
 7. erkek erkeğe yenen yemektir (bkz: man a man)
 8. kesinlikle melemen değildir. menemen dediğin biber, domates ve yumurtadır. soğan falan hayatta konmaz. bunların dışında eklenen şeyler menemeni menemen olmaktan çıkartır farklı bir yemek yapar.net.