1. taze ekmekle tadı ikiye katlanan bir yemek.
    zeze
  2. ne guzeldi pazar gunleri benim icin. annemle, babam kahvaltiyi hazirlamis; bol sulu, domatesli, aci biberli menemenimiz hazir bizi bekliyor. ailemle beraber vakit gecirebildigim tek gundu benim icin, yaninda da menemen olunca, muhabbetler, sakalar, gozlerindeki saf ve karsiliksiz sevgi. ahh canim ailem benim.

    menemen deyince aklima geldi o guzel gunler. ailenizin degerini bilin sevgili dostlar, beklemediginiz bir anda hayatinizdan cikarlar ve daha siz ne oldugunu anlamadan oylece kalirsiniz...
  3. yanında ehlinin demlediği çay olduğu vakit orta dünyanın kapıları aralanır. taze ekmekle yenir. çatal kural ihlalidir, olayın büyüsünü bozar. menemen hazırlanırken içine bir tutam da kekik serpiştirilivermişse artık geri dönüş yoktur. yuvarlak çerçeveli güneş gözlüğüyle kavruk kel bir adam iki avcunu size uzatarak açar. 'kırmızı mı mavi mi?' diye sorar. kardeş gel menemen var sıcak sıcak yiyelim her derde şifadır bu meret hapla olacak iş değil dersiniz. (bkz: uçtum şahitlerim var)
  4. dometes,biber,isteğe göre sarımsak,isteğe göre soğan ve tabi ki yumurta kullanılarak yapılan enfes lezzet. harikadır,soğumasındır,ekmek banılasıdır.

    not: karabiber ve bir tutam kekik koymayı unutmayın