1. acıyabilmek ile sevmek arasındaki masumiyet ve ciddiyet oranıdır.

  "merhamet diye haykırdı genç adam.
  isteği bir dal sigara, boynunda ince ilmek ve boyundan bir tık aşağıya koyulmuş bir ayağı kısa taburesinde.
  öylece bekliyordu.
  adına ölüm denilen tek bölümlük film şeridinin beyaz çizgilerle kendine ayrılmış bölümünde sona ermekte olan hayatını düşündü. zihninin arka odalarında ölçüsüz bir neşe, yer yer parçalı bulutlu hayaller ve biraz da kadın kokusu belirirken, ağlamak istemek belki de ilk defa mecburiyet haline gelmişti. metal duvarlar ile kapalı bir odada, siyah üniformalı memuriyetlerinden memnuniyetsiz bakışlar sergileyen, sakalları ile kalbi de kirlenmiş adamlar arasında ağlamak o an kendisinden beklenen tek mantıklı şey idi.
  bir telefon etmek istedi, kimi arayacağını bilemez bir halde. son anını paylaşmaya değer birisi olmayışı mıydı sebebi yoksa hatırlanmaya değer birşeyler mi bırakamamıştı?
  daralan zaman ile genişleyen ufkunun çizgisinde, gözlerinde biriken duygu yoğunluğunu gizlemenin anlamsızlığı onu daha masumane bir hale sokmuştu.
  bir idam mahkumunun masumane görüntüsüne..
  derken ışıklar kapandı ve içeriye giren bir adam ellerinde minik bir pasta ve sönmesin diye uğraştığı mumlar ile şöyle dedi;
  " iyi ki doğdun genç adam, iyiki doğdun".
 2. yaş ile arasında ilginç bir bağıntı bulunan kutsal (bence) duygu. hayatımızın bir döneminde yaş ilerledikçe oranı azalan, ancak belli bir yaş sonrasında yaş ile dogru orantılı olarak artan bir grafiği var.. sanki...
 3. bir savaşçı için rakibini en acısız ve kısa şekilde öldürmek olan duygu...
 4. duygusallıkla asla ilintili değildir. gözden süzülen iki damla sizi merhametli yapmaz. taş gibi durmak da merhametsiz yapmaz.
  stars
 5. "merhamet dayanıksız bir duygudur. eyleme tercüme edilmesi gerekir, aksi takdirde solup gider."*
  nisa
 6. temelinde empati ve hoşgörü olan, yapıldığında amaç kazandıran, güç veren, aksi durumda ise her şeyi (uzun vadede) anlamsız kılabilen bir ruh halidir.

  kapitalizmde böyle bir ruh hali yoktur mesela... hep bahane vardır. yapılan tüm zulümlere bir kılıf, bir savunma vardır. "plaza dünyası"nda da vardır bu merhametsiz samimiyet. sorsan herkes sever birbirini...
 7. eğer bildiğim birşey varsa tüm kötü olmaya zorlanan insanlar da hayat dediğimiz acımasız varlığında bizden bir şekilde söküp almak istedigidir albayım...
 8. öldürülmesi gerekir.

  "merhameti öldürün." friedrich wilhelm nietzsche
 9. merhametin yok mu senin?

  işte bu cümledeki temel faktör. üzerine birçok şey yazılır, gerekli mi bilmiyorum. benim gibi spotçu biri için uzun yazılar pek ilgi çekici de değil açıkçası.

  toplumun size öğrettiği yargı sistemidir merhamet. gerekli olduğu noktalar var evet ama birçok noktada boş yere yapılan hareketlerin sebebi.
  (bkz: merhametli olmak)
  (bkz: bağımlı kişilik bozukluğu)
  (bkz: empati)
  stars