1. (bkz: myp)

    üniversitede en az 1 dönem okuduktan sonra bölüm ya da üniversite değiştirmek isteyenler için bir nevi pişmanlık yasası.

    hazırlıkta ya da son sınıfta olmanız, sınıfta kalmanız veya ortalamanız hiç önemli değil. tek kriter, üniversiteye kayıt yaptığınız yıldaki puanınızın geçmek istediğiniz bölümün taban puanından 0,00001 puan yüksek olması. tabi başvuru yapacağınız bölümün taban puanı için de üniversiteye kayıt olduğunuz yılı dikkate alacaksınız.

    ha başvurum kabul edildi ama gitmekten vazgeçtim, ne olacak? hıç bir şey olmayacak aynen kendi okuluna devam edeceksin ve merkezi yerleştirme hakkın saklı kalacak. ha geçiş yaptınız ve memnun kalmadınız, ne olacak? 1 yıl içinde eski okulunuza geri dönüş hakkınız var. ama unutmayın, merkezi yerleştirme sisteminden sadece bir kere faydalanabilirsiniz. peki myp ile geçiş yaptıktan sonra not ortalamasıyla geçiş hakkım var mı? evet var. ortalama kas, ordan da başka yere geç anasını satiyim. hayat sana güzel.

    2016'da üniversiteye kaydoldum, bu haktan şu an faydalanabilir miyim? faydalanamazsın. en üstte yazdığım gibi en az 1 dönem kayıtlı olman lazım.

    bu sistemden faydalanarak yatay geçiş yapmış biri olarak kafanızdaki soru işaretleri için bir tık uzaktayım.