• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
metal; a headbanger's journey - sam dunn, scot mcfadyen, jessica joy wise
metal müzik kültürünün incelendiği belgesel.
 1. ilginç bir belgesel. 12 yaşından beri metal müzik hayranı olan bir genç, metal müziğin efsaneleriyle röportaj yaparak metal müziğin ne olduğunu, neden sevildiğini, neyi ifade ettiğini, ne zorluklar çektiğini anlatıyor.

  eksik tarafları yok mu, elbette var. metalin "kötü" tarafına fazla yönelinmiş durumda. norveçli black metal grupları olunca kayışlar kopuyor çünkü. en uç örneklere de sahip en masum örneklere de. kötü tarafa fazla yönelince "bu müziğin hiç mi güzel tarafı yok, n'oluyoruz?" bile dedim uzun zamandır metal dinleyen biri olarak.

  bu müziğin vahşi olmadığını -vahşilikten kastınız neyse, agresiflik olarak düşünmeyiniz. daha çok düşünülmeden yapılmış, ilkel gibi algılayın- savunan bir kişi olan sam bir sürü metal yıldızıyla görüşüyor. özellikle dio ve lemmy ile olan röportajları çok eğlendirici. bizim gibi olanların veya olmayanların, bu müziği dinleyen herkesin iç noktasına dokunuyor sam. çünkü bu müziği dinleyen insanlar kötü insanlar veya sert kişilikli şahıslar değiller -black metali dışarıda tutmak kayıdıyla- hatta iyi kimseler. bu müziğin atalarına da değiniyor sam. klasik müziğin metal müzik üzerindeki etkisinden bahsediyor. metal müziğin kalitesini de dolaylı yoldan anlatıyor aslında. metal müziğin gördüğü ve verdiği zararlara da değinmiş. özellikle "varg vikernes" adındaki bir psikopata haylice... gorgoroth adındaki grubun bir üyesiyle konuşurken şöyle manyak bir konuşma geçiyor hatta:

  !---- spoiler ----!

  sam: s
  gorgoroth'un elemanı: g

  s: gorgoroth'un müziğini ateşleyen, ona ilhamı veren şey nedir?
  (adam 20-25 saniye kadar düşünür, ardından şarabından bir yudum alır)
  g: şeytan.

  !---- spoiler ----!

  kısacası metal müzikle ilgili iyi kötü her şeyi bulabileceğiniz belgesel.
 2. kendisi de bir death metal grubunda basçı olarak yer alan sam dunn'ın hazırladığı kapsamlı metal müzik belgesel'i. çok doğru ve isabetli bilgiler içerir.