1. başarılı bir sonuç beklediğimiz direniş. eğer işçiler kendilerine yardım etmezse kimse onlara etmez.
 2. sendika başkanına baksanıza. böyle devlet güdümlü ve yandaş sendikacılar varken patrona gerek bile yok.

  Türk Metal Başkanı Kavlak’tan polis anonsu gibi çağrı: “Provokatörleri ayıklayın, eyleme son verin” metal grevi
 3. klasik türk milleti pisliği. direnişin çıkma sebebi bosch işçilerinin bu amelelerden daha fazla para alması. bahaneye bakar mısın? adamlar "maaşımız düşük" diye direnmiyor. aynı sendikaya mensup ama bosch'ta çalışan diğer işçilerin maaşı bu amelelerden daha yüksek diye direniyor. yani ne diyeyim bilemedim.

  sendikanın tüm işçileri yıllardır eziliyor, işveren yanlısı sendika işçileri sallamıyor peki anladık. sendika dediğin zaten işçilerin oluşturduğu bir oluşum. işçi olmadığı zaman sendika da olmuyor. madem yıllardır işinize gelmiyordu ayrılsaydınız ve başka sendikaya geçseydiniz yahut sendika kursaydınız. ama yook. bunlar pislik insanlar. ya hepsine birden zam yapacaksın ya da hepsini asgari ücretten çalıştıracaksın. başka türlü adam olmazlar.

  100 kişinin çalıştığı yerde bir işçinin yaptığı işin 3 katını yapan adama 3 kat maaş versen bunların hiçbiri "ben de 3 kat iş yapayım 3 kat maaş alayım" diye düşünmez. pislik yapar "biz niye 3 kat maaş almıyoruz?" deyip hem 3 kat maaş alamazlar hem 3 kat maaş alana engel olurlar. somut olayda evet böyle değil durum ama kafa yapısı kesinlikle bu.

  bunlara müstahak. sendikanın siyasi eğilimi olamaz. sen gidip "onlar gomuniz" diye faşist sendikaya üye olursan sonra böyle ağlarsın.
 4. sendikayı işçiler oluşturuyor,sendika işleyişine vakıf olmayan bir yorum.
  örnek olsun aynı sendikalar soma döneminde sonucun kötü olmamasını umma ve düşündüklerinden az ölüm olmasına sevinme tutumundalardı.işçileri yansıtan oluşum hesap sorardı ordaki tüm işçiler hala yoğun olarak terapi görüyorlar az ölüm oldu diye sevinmiyorlar.
  yıllardır aynı kişilerin yönetimde kaldığı bir nevi hanedanlık sistemini andıran bir yapı var sendikalarda ve yönetim değişiklikleri yönetimde olanlar ile diğerleri arasındaki güç farkı nedeniyle mümkün gözükmüyor.sendika başkanları ile patronlar arasındaki sıkı ilişki ve kararların seni de bağlamasıyla işçi örgütü işçi prangası halini alabiliyor.
  1 mayısa temiz hava toprak su sloganıyla katılan hak-iş gibi.
  doğru sendikayı seç başta bilinçli ol demek ütopik girdiğin işyerinde ağırlıklı olan sendikaya üye oluyorsun ve metal işçilerinin direnişinde olduğu gibi sendikadan ayrılmana izin verilmiyor işten çıkarılmakla tehdit ediliyorsun
  3 katı iş yan gelip yatma vb. savları dinlemiyorum dahi.
 5. özellike 80 sonrası sendikacılık anlayışının ne kadar cart sarı olduğunu gösteren hadise. işçilerimizin kulaklarını yalana net bir şekilde kapattığını buradan izleyebilirsiniz.