1. ilk yıllarında birçok grupla (metafor, disgrace, chrokee) çalmış gitarist. müziğe 14 yaşında başlamıştır. pentagram gitaristi demir demirkan'ın müzik eğitimi için amerika'ya gitmesi üzerine gruba türkiye turnesinde eşlik üzere katılmıştır. demir demirkan, pentagram'dan tamamen ayrıldıktan kısa bir süre sonra da gruba kalıcı olarak katılmıştır. bu geçen sürede pentagram'ın yeni vokali, chrokee'den arkadaşı murat ilkan olmuştur. grupta unspoken, bir ve mmxii albümlerinde gitarist ve söz yazarı olarak, 1987 ve mmxiv dvd'lerinde de gitarist olarak yer almıştır. bu süreçte eski arkadaşı şebnem ferah'ın orkestrasına da katılarak perdeler, kelimeler yetse, can kırıkları, 10 mart 2007 istanbul konseri, benim adım orman, od albümlerinde gitarist olarak yer almıştır. ogün sanlısoy'un üç albümünde ve sınav dizi müziklerinden olan "koşu başladı"da gitatist olarak yer almıştır. buz gibi bazı gruplarda da geçici olarak yer alan müzisyen yer aldığı albümlerde ve çıktığı sahnelerde her zaman kendini fark ettirmeyi başarmıştır. 2010 senesine kadar albüm kayıtlarında ve sahnelerde kendi el yapımı gitarını kullanan metin türkcan, o seneden sonra dünyaca ünlü esp markasının kendi adına ürettiği metoboy signature modelini kullanmaya başlamıştır. signature gitar üretilen ilk türk gitaristtir. 2016 senesinde kendi ismiyle çıkarttığı ilk albümde dostları hayko cepkin, şebnem ferah, ogün sanlısoy, murat ilkan, pamela ve harun tekin'le çalışmıştır.

    nesnel bilgileri bitirdikten sonra kendi yorumlarıma geçeyim. 2003 senesinin sonları... o zamanlar henüz üçüncü sınıfa giden, sürekli resim yapan bir çocukken bir gün televizyonda şebnem ferah'ın "gözlerimin etrafındaki çizgiler" klibine denk geldim. ve tabii ki o soloya da. o an hayatımın sonsuza kadar değiştiği andı. zaten efsane olan bir vokalin arkasında son derece duygu yüklü ama aynı zamanda naif sert bir solo atan sarı saçlı bir adamı büyük hayranlıkla izlemiştim. gitarının kasasının şekli zaten ayrı hoşuma gitmişti. o an o enstrümana aşık olmuştum adeta. çalan adama da ayrı bir hayranlığım olmuştu tabi. o zamanlar pentagram dinlemiyordum. bilmiyordum daha doğrusu. şebnem'in ogün'ün arkasında hayranlıkla izledim. ilk defa canlı olarak 2010'da bursa'da izlemiştim. sonrasında iki sene sonra pentagram'la aynı sahnede izlemiştim. kimle çalarsa çalsın sabırsızlıkla soloyu bekleten bir adam. puratu'da attığı solo insanın gözlerini doldurur, in esir like an eagle'da kullandığı wah pedalı durduk yere duygulandırır, yalnız'da attığı solo saç baş yoldurur. son çıkarttığı albümle de gönlümü bir kere daha fethetmiştir.
    jimi
  2. şebnem ferah ve pentagram'ın güncel gitaristidir. ben de dahil olmak üzere çoğu gitaristin gönlünü fethetip idol haline gelmiştir. üzerinde metoboy yazan gitarına bile hastayım...

    metoboy!
  3. yeni şarkısıyla bize ikinci bir onur özdemir tramvasi yaşatmış olan yetenekli gitarist.
    kup