• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
Yazar boris vian
mezarlarınıza tüküreceğim - boris vian
bu roman ilk kez 1946'da vernon sulivan takma adıyla yazıldı. ve 1949'da "ahlaki değerlere hakaret" ettiği gerekçeksiyle yasaklandı. nedeni, erotizmin "aşırı" gerçekçi bir biçimde betimlenmesiydi. 1940'lı yılların başında amerika'da yaşanan ırkçılık, şiddet ve hoşgörüsüzlükle dalgasını geçen mezarlarınıza tüküreceğim, döneminin ve 20. yüzyılın en ünlü ve çarpıcı romanlarından biridir.

boris vian, pek çok yazardan beklenen "duyuları ateşleyici" bir üsluba sahip değildir. vian'ın üslubu, romanlarında alçak sesle duyulabilen bir müziğin içinde gizlidir. mezarlarınıza tüküreceğim, bu müziğin seslendirildiği bir kara roman pastişidir...
 1. kitap ırkçılık kaynaklı şiddete cinsellik kaynaklı şiddetle karşılık veren anderson'un hikayesini anlatmaktadır.
 2. boris vian'ı ferhan şensoy ile tanıyan bünyeme biraz daha agresyon katmış kitaptır. takma adla yazılmış olması bir yana karakterlerin kimliklerinin bir süre okunduktan sonra, ortalara doğru açıklanmasını, saf intikamı, adalet için gerçekleştirildiğine inanılan zalimlikleri ve esasında kişinin hayatındaki en önemli gerekliliği, kendine verdiği sözü tutmasını çırılçıplak okursunuz. çırılçıplak derken, gerçekten bayağı bir çıplak.

  "boris vian diyor ki :
  özünde evlilik boktan bir şeydir
  bir bayanla birlikteliği saymazsak…"