• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.20)
Yazar boris vian
mezarlarınıza tüküreceğim - boris vian
bu roman ilk kez 1946'da vernon sulivan takma adıyla yazıldı. ve 1949'da "ahlaki değerlere hakaret" ettiği gerekçeksiyle yasaklandı. nedeni, erotizmin "aşırı" gerçekçi bir biçimde betimlenmesiydi. 1940'lı yılların başında amerika'da yaşanan ırkçılık, şiddet ve hoşgörüsüzlükle dalgasını geçen mezarlarınıza tüküreceğim, döneminin ve 20. yüzyılın en ünlü ve çarpıcı romanlarından biridir.

boris vian, pek çok yazardan beklenen "duyuları ateşleyici" bir üsluba sahip değildir. vian'ın üslubu, romanlarında alçak sesle duyulabilen bir müziğin içinde gizlidir. mezarlarınıza tüküreceğim, bu müziğin seslendirildiği bir kara roman pastişidir...
 1. kitap ırkçılık kaynaklı şiddete cinsellik kaynaklı şiddetle karşılık veren anderson'un hikayesini anlatmaktadır.
 2. boris vian'ı ferhan şensoy ile tanıyan bünyeme biraz daha agresyon katmış kitaptır. takma adla yazılmış olması bir yana karakterlerin kimliklerinin bir süre okunduktan sonra, ortalara doğru açıklanmasını, saf intikamı, adalet için gerçekleştirildiğine inanılan zalimlikleri ve esasında kişinin hayatındaki en önemli gerekliliği, kendine verdiği sözü tutmasını çırılçıplak okursunuz. çırılçıplak derken, gerçekten bayağı bir çıplak.

  "boris vian diyor ki :
  özünde evlilik boktan bir şeydir
  bir bayanla birlikteliği saymazsak…"
 3. 1950'ye yakın bir tarihte abd'de yasaklanmış bir kitap. ben de "bu kitapta ne anlatılıyor ki?niye yasaklanmış?" dememle bir çırpıda okudum. açıkçası o dönemi bilmiyorum ama yasaklanması gereken bir taraf göremedim. boris vian zekasıyla ırkçılığı eleştirmiş. şimdi diyecekler seks, şiddet içeriyor diye. ben de "sanki gerçek hayatta bunlar yok." diyeceğim.
  efzey
 4. orijinal adı j'irai cracher sur vos tombes olan, fransız yazar (bkz: boris vian) 'ın takma ismiyle* yazdığı kısa roman. vian bu kitaptan uyarlanan filmin galasında kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmiştir*. kitabın ırkçılık, ahlâk, etik değerler ve cinsellik üzerine hiçbir sınır tanımaması hem özgürlükçü hem de yasakçı zihniyetleri titretmiştir. roman amerika'da uzun süre yasaklı kalan ender kitaplardandır.

  mezarlarınıza tüküreceğim genel olarak bir ırk eleştirisi romanı. ana karakter anderson, melez olan abisinin beyaz bir kıza aşkından dolayı öldürülmesi üzerine nefretle dolar ve kendisini intikam yoluna adar. anderson beyaz olan dış görünüşünü siyah akan kanıyla harmanlayarak bu nefreti kanlı canlı bir intikama dönüştürmek istemektedir.

  roman, vian'ın vernon sullivan ismiyle yazdığı ilk ve en etkili kitaptır. sonradan boris vian ismiyle de basılmıştır. bu sullivan takma ismiyle yazdığı kitaplarda vian, genellikle ırkçılık üzerine yoğun eleştiriler kusar ve insanı "renk körü olması gerekirken, ruhen sağır olmuş bir hayvan"a benzetir. ırk ayrımcılığının yoğunlaşmaya başladığı '40'larda böyle bir roman yazmak cesaret işi olduğu kadar, vian'ın kendisini de sağlama almak için "ırkçılığa karşı durma dizisi" olarak özetleyebileceğim sullivan dizisini kendi ismiyle yayınlayamaması kendi içinde korkaklık olarak nitelendirilebilir. ancak, genel görüşünden taviz verdiğini de, okuduğum hiçbir kitabında görmedim ben.

  vian'la tanışacak olan okurlar için fazlasıyla keskin bir romandır bu. benim fikrim ilk olarak karıncalar ile başlanması yönünde. kısa öykülerden oluşur karıncalar ve vian'ın mezarlarınıza tüküreceğim'i ile aynı yıl yayınlanmıştır. aynı perspektifini değişik öykülerde ama aynı anlatım biçimi içinde görebilmek daha kolay olacaktır. yine de, vian'ı damardan almak isteyen okurlar için mezarlarınıza tüküreceğim, okunması gereken bir roman. okuyun.