• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
mezopotamya - barthel hrouda
insanlığın en eski yüksek uygarlıkları mezopotamya'da, fırat ile dicle nehirleri arasındaki bereketli topraklarda doğdu. günümüzden 5000 yıl önce başlayan bu gelişime, bölgeye göç eden halklar arasındaki etkileşim ve kültür alışverişi damgasını vurdu. "bereketli hilal," bölgede pek çok savaşa sahne oldu; iktidarlar ve imparatorluklar yıkıldı, yenileri kuruldu. ama mezopotamya, uygarlığın neolitik çağdan bu yana binlerce yıl kesintisiz bir biçimde sürdüğü tek coğrafyaydı. çeşitli halkların birbirlerinden beslendiği eşsiz mezopotamya'nın tarihi, sümerler, akkadlar, ammurrular, kassitler, assurlar, hurriler, aramlar, persler, yunanlar, partlar ve sasanilerin de tarihidir.

islamın bölgedeki zaferine kadar mezopotamya tarihini ve kültürünü biçimlendiren uygarlıkların tarihi bu kitapta sürükleyici ve kolay anlaşılır bir dille anlatılıyor.
(tanıtım bülteninden)
  1. mezopotamya elverişli toprakları nedeniyle uygarlıklar çağ atlatmıştır. hatta buradaki medeniyetler istemeseler de uygarlığı ilerletirlerdi der tarihçiler. bu ilginç ve önemli topraklara dair güzel bir kitap olmuş. bereketli hilal de denen coğrafyanın tarih boyunca uğradığı değişiklikler, üzerinde kurulan medeniyetler ve yapılan savaşları kısaca anlatmış yazar. kültür ve dinler de önemli yer kaplıyor. kültür dizisi gibi güzel bir seri olur umarım.
    sezgi