1. bilinen lakabiyla ''the king'' turkce'si ''pop'un kralı''

  michael joseph jackson (29 ağustos 1958; gary, indiana - 25 haziran 2009; los angeles, kaliforniya) afro-amerikalı şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı ve dansçı.
 2. rahmetli ünlü bir popçu.

  daha yaşıyordu o zamanlar, sene 2000, ekşi sözlükte üye olmak için verilen geçerli 3 örnek isimden biriydi. bu olsun madem dedim, kaldı üstüme. kendisine özel bir ilgim, alakam bulunmamakta.

  herkesin sevdiği kadar severim ben de..
 3. 29 ağustos 1958 ve 25 haziran 2009 tarihleri arasında yaşamıştır ve "pop'un kralı" olarak anılır.

  "bir yıl içinde elli ödül birden alan dünyadaki tek şarkıcı" unvanını taşıyan jackson, kariyeri boyunca on üç grammy ödülü kazanmış. konser biletleri en hızlı satılan sanatçı, unvanını da hala taşır. daha pek çok ilk'e ve en'e sahiptir aslında. oldukça enteresan hayranları da olmuş. mesela bir fransız hayranı ona benzemek için ameliyat olmak istemiş, ama bu isteği doktorlar tarafından reddedilmiş. bunun üzerine bu hayranı intihar etmiş.

  *****

  1992'nin ekim'inde istanbul'da ve izmir'de vereceği konserleri son anda sağlık problemleri sebebiyle iptal etmiş, fakat 23 eylül 1993'te istanbul inönü stadyumu'nda 50.000'in üzerinde izleyici sayısı ile neredeyse bir izdihama imza atmıştır. ben "anne ben micheal jackson konserine gidiyorum, beni merak etmeyin!" diyebilecek yaşlarda değildim o tarihte, ama hatırlıyorum. mahallede abilerimiz, ablalarımız yastaydı. biz kapı önünde seksek oynarken onlar merdivende otururdu. "biletler 750.000 liraymış." hep bu cümle ve arkasından gelen küfür kulaklarımdadır.
 4. Beatles üyesi paul mcartney'le micheal jackson 80'lerin başında arkadaş olurlar hatta 1982''de beraber say say say adlı şarkıyı yaparlar. Mcartney, jackson'a şarkı haklarını almanın, bu alanda yatırım yapmanın çok karlı bir şey olduğunu anlatır ve bu iş jackson'ın aklına yatar. Bu alanda yaptığı ilk yatırım mcartney'in uzun zamandır peşinde olduğu ve eski beatles menajeri epstein'ın elinde bulunan lennon-mcartney şarkılarının yani beatles şarkılarının haklarını almak olur. Tabii ki jackson ve mcartney'in araları bir daha düzelmez.

  Jackson'ın ölümünden sonra şarkıların hakları bir kaç kere el değiştirir. Şu anda sony'nin malı ve mcartney hala vazgeçmiş değil. Mcartney'in açtığı ve 2018 yılında sonuçlanması beklenen davayla şarkıları almaya çalışıyor.

  Ekleme: bu başlıkta jackson 5'tan ve babalarından, kendisi gibi şarkıcı ama jackson 5 üyesi olmayan kız kardeşleri janet jackson ve la toya jackson'dan, elvis presley'in kızı lisa marie presley'le evliliğinden, kendisinin hastalığına, medyanınsa kompleksine bağladığı yıllar içinde ki ten rengi değişikliğinden, ismi şu an aklıma gelmeyen siyahi kadın şarkıcıya benzemek için geçirdiği sayısız estetik ameliyattan, kızı paris jackson'ın annesi ya da taşıyıcı annesi debbie rowe'dan, ölüm şekli ve nedeninden ve skandallarından ya da uğradığı iftiralardan bahsedilmemesi ilginç.

  Daha da ilginci micheal jackson toplumun zihninde herhangi bir ırka mensup değildi ve cinsiyetsizdi.

  Kişisel not: micheal jackson'ın ölümü benim jenerasyonum için üzücü hatta trajiktir. Çocukluğumuz, en azından bir parçası micheal jackson'la beraber öldü.

  Bu da burda dursun billy jean - micheal jackson
 5. mardin'in midyat ilcesinde kendisi icin mevlut okutan bir koy vardi. ne yaptilar acaba merak ediyorum.
 6. Michael Jackson (1958 - 2009) nam-ı diğer: "Pop'un Kralı" şarkıcı, müzisyen, besteci, söz yazarı ve dansçı.

  Gerçek bir sanatçı.

  kendisi hakkında ilginç bir not düşmek istiyorum :

  "They Don't Care About Us" (1996) isimli şarkısının klibinde gerçek şiddet öğeleri yer alması sebebiyle eleştirilmiş hatta şarkı sözleri sebebiyle anti-semitizm bile söz konusu olmuştur. mtv bu (Prison Version) kilibi yayınlamayacağını belirtmiş ve mj sözlerini değiştirip yeni bir klip (Brazil Version) çekmiştir.

  ilginç kısım ise burası; daha hiç bir tartışma yokken ilk klip (Prison Version) bir ara sokakta biter. mj ikinci klipte (Brazil version) sözlerini söylemeye aynı sokakta başlar. hatta ilk kilbin bittiği sahne (dk 4:48) ile ikinci klipte bir sahnede (dk 2:15) kamera aynı konum ve aynı açıdadır.

  Michael Jackson - They Don't Care About Us (Prison Version) (Official Video)

  Michael Jackson - They Don’t Care About Us (Brazil Version) (Official Video)

  ilgili sahneler (Prison version) --- (Brazil version)