1. özgün bir üslup ( bayağı özgün bir üslup) ile bloğunda kendine ait bir kitle yapmış olan adam.
  son yazısı ''tasavvuf ve tarikatlardan tek dünya dinine'' adıyla sıcacık çıktı fırından şu aralar. etkili olduğu aşikar olmasına karşın ; bu, bence kitlenin de hazırcılığa meyli ve araştırma , sorgulama gibi kavramlara yabancı olmasından kaynaklanıyor. ama bir 'farkındalık' kazandırdığı gerçek.
  dlg
 2. insanlık (bir insan bir beyinle bir mevzuyu her yanınyla anlaması imkanının düşüklüğü(kibarlığı bırakırsak eğer sıfıra yakınlığı))hali kaçırdığı belki küçük belki büyük noktaların olmadığını düşünüp(şüphesiz ki bu kadar araştırma yaptığı için oluşan bir his)bazı şeyleri yanlış anlayıp yanlış aktardığıda oluyor
 3. tasavvuf ile ilgili önemli noktalara değinen blog yazarı. işin felsefesine çok hakim değil gibi ama insanların bu tip konuları sorgulaması açısından önemli buldum yazısını. özellikle de idealist(ruhçu) felsefe kalıbının arkasına sığınan tasavvuf akımının, islam'ın düalist(materyalist ve idealist) felsefesini adeta yok eden yanını güzel göstermiş. ibn arabi, gazali gibi isimlerin islam'daki bilim ve felsefe gelişimini nasıl baltaladıkları göz önüne geliyor.

  tasavvuf, islam'ın ruhuna aykırı olmasa dahi insanları dünyevi hayattan soyutladığı ve acı çekmeyi kutsallaştırdığı için felsefi açıdan islam'la ters düşüyor bence. ibn rüşd gibi felsefeyi ve bilimi islam'in doğrultusundan asla ayırmayan düşünce adamları maalesef arka planda kalmıştır. zaten 13. yüzyıldan sonra islam dünyasında felsefi gelişimin durması bu konuya net bir örnek teşkil ediyor. umarım islam dünyası bundan sonra felsefi ve bilimsel gelişmeleri öncelik olarak alır da 7 asırlık bu düşünce kısırlığı sona erer. yazımı ali şeriati'nin sözüyle tamamlayayım: tasavvuf, müslümanların afyonudur.
  ae
 4. yazdiklari tamamen kitabi(yani ezbere) tek farkı bunu farklı aktarisi yine yeni yeniden tanımadığı insanları birtakım şekillerin içine hapsedip kulaktan dolma bilgileriyle ahkam kesen bir adam. hele birde kendini böyle araştırmacı ve anarşist göstermesi yok mu. pek samimiyetsiz.
 5. cennet cennet dedikleri,
  birkaç köşkle birkaç huri,
  isteyene ver onları,
  bana seni gerek seni.

  dizeleri için,
  "yüzyıllardır bize bu sufiler sempatik olarak gösterildikleri için, yunus'un bu dörtlükte "bana allah'ın rızası gerek" demek istediğini düşünebilirsiniz. fakat yunus'un söylediği çok açıktır: "cenneti, nimeti boşver, ben allah ile bir olmak istiyorum". "
  demiş hadsizdir.

  son yazısını okurken beni pek çok yerde güldüren, fazla paranoyak ve bana göre fazla ukala, ömer çelakıl'ın üst modeli olan blog yazarıdır.
  birkaç kitap okumuş ve yüzlerce yıllık sufi mirasını çözmüş gibi densiz densiz konuşuyor. sen kim yunus'u, mevlana'yı, ibn-i arabi'nin tek bir dizesini anlamak kim.
 6. sürekli gizli örgütler, aileler, şirketler dedi deşifre etmediği oluşum kalmadı. komplo teorilerinden ne ekmek yedin be. teoriyi planlayanlar bile bu kadar kârlı çıkmamıştır bu işin içinden.
  gamit
 7. bir aralar illuminati seyleriyle cok populerdi simdi ne yapar eder bilmem zira illuminatinin populerligi gecti
 8. bugün yani 21 mart 22:30'da radyomental.com'da olacak olan zat.
 9. soyadını beğenmediğim zat