miguel de cervantes

Kimdir?

miguel de cervantes saavedra (29 eylül 1547 — 23 nisan 1616), ispanyol romancı, şair ve oyun yazarıdır.

don kişot'un yaratıcısı. genç yaşta başladığı edebiyat hayatında denemeleri ve tiyatro eserleri ile kısa sürede tanınan bir yazar olmuştur. ayrıcaispanyol edebiyatında roman geleneğinin başlatıcısı olarak kabul edilir.

15 eylül 1569'da madrid'de bir yaralama iddiasıyla miguel de cervantes adlı biri hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. verilen cezaya göre sol eli kesilecek ve 10 yıl sürgünde kalacaktı. bir ad benzerliği söz konusu değilse bu olay cervantes'in italya'ya gidişinin nedeni olabilir. 1570'te ii. selimkıbrıs'ı ele geçirince papa v. pius osmanlılara karşı birlik çağrısında bulundu. çağrıya yalnızca ispanya ve venedik karşılık verdi. cervantesroma'daki ispanyol birliğine katıldı. 7 ekim 1571'de osmanlı donanmasıyla lepanto (inebahtı) körfezinde yapılan inebahtı deniz savaşı'na katılanmarquesa adlı kadırgada bulunan cervantes, iki kez göğsünden yaralandı, bir top güllesiyle sol elini kaybetti. daha sonra osmanlılar tarafından tutsak edilen cervantes, 1575-1580 yılları arasında cezayir'de esir olarak yaşamıştır. osmanlı esaretinde bulunduğu süre zarfında 4 kez kaçma teşebbüsünde bulunduğu tahmin edilmektedir. . hiç birinde başarı kazanamamasına rağmen bu teşebbüsler sonucunda ceza da almamıştır. ancak orada da dolandırıcılıkla itham edilip hapse atılmıştır. burada yazmaya daha sıkı sarılmıştır.1580 yılında biten ve kaptan-ı derya kılıç ali paşa tarafından mimar sinan'a yaptırılan kılıç ali paşa camiisinin yapımında da esir işci olarak bir süre çalışmıştır

yaşamının sonlarına doğru ünlü eseri don quijote (don kişot)'u hapishanede kaleme almıştır ve bu eseri sayesinde tüm dünyada tanınmıştır. eserde yazarın kendi hayatıyla alay ettiği ve kahramanla aralarında çokça benzerlikler olduğu görülür. don kişot dünyanın en çok okunan eserlerinden biridir ve 38 dile çevrilmiştir. bu eser hâlâ dünyanın en bilinen romanları arasındadır.

  1. kıbrıs'ın osmanlı topraklarına katılmasının ardından düzenlenen, ilk kez bir osmanlı donanmasının yakıldığı inebahtı deniz savaşı'nda sol elini kaybetmiştir kendisi.