• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
milk - gus van sant
hollywood'un en duyarlı yönetmenlerinden sean penn, kâh ırak savaşına karşı çıkmış, bazen de işçi sınıfı lehinde açıklamalar yapmış, tercihini her zaman ezilenler lehinde kullanmakta beis görmeyen, sinemanın yüz akı bir sanatçı olmasıyla maruftur. milk ile de, duyarlı olduğu bir diğer konu, gey hakları konusunda idol addedilen harvey milk'in yaşamını beyazperde'ye aktararak yine farkını gösteriyor. 1977'de, harvey milk san francisco şehir meclisi'ne seçilerek amerika'da eşcinselliğini saklamadan bir devlet kadrosunda üst düzey yöneticiliğe seçilen ilk kişi olmuştur. zaferi, sadece eşcinsel hakları adına önemli değildi. politik alanda koalisyonlar peşindeydi. yaşlı vatandaşlardan sendikalı işçilere kadar herkes için, harvey milk bir uğurda savaşmanın anlamını değiştiren, 1978'de ölümüne kadar da tüm amerikalıların kahramanı haline gelen biri oldu. sean penn’e ikinci oscar’ını kazandıran film, aynı zamanda en özgün senaryo ödülüne de sahip oldu.
 1. milk birçok festivalden adaylık ve ödülle döndü. filmin başrol oyuncusu sean penn'in bir golden globe adaylığı, bir screen actors guild ödülü adaylığı vardır. bafta ödülllerinde en iyi film dahil 4 dalda aday gösterilmiştir. milk, asıl süksesini akademi ödüllerinde yapmıştır. akademi ödülleri'nde en iyi film dahil 8 dalda aday gösterilmiştir. ama bunlardan sadece en iyi orijinal senaryo için dustin lance ve en iyi erkek oyuncu için ünlü aktör sean penn layık görülmüştür.
 2. sean penn in ne kadar büyük bir oyuncu olduğunun kanıtı filmlerindendir. ve hatta iddia ediyorum ki en iyisidir.
  akademi en iyisini bilir tamam da bence mystic river'dakinden kat be kat üstün bir performansı var bu filmde.
  destursuz film. bazılarını rahatsız edebilir evet ama gerçek hayatlar bunlar. ve eşcinseller kendilerini haklarını kabul ettirmek için bu yollardan geçmişler. benim açımdan; birçok noktayı daha iyi anlamamı sağlamıştır. insana "insan hakkı" konusunda çok şey katan bir film olduğunu düşünüyorum.

  james francocuğumun performansını tabi ki atlayamam. kendisine bir kez daha hayran bırakmıştır küçük jimmyim.