1. hayatımda önemli bir yeri olan kitap satın almanın lüks olduğu öğrencilik dönemimde beni edebiyatla tanıştıran mabedimdir.istediğiniz kitaba ulaşabileceğiniz hatta çok eski baskılarını bulabileceğiniz kişisel tarihimde bir kütüphaneden çok daha fazladır .
 2. ilk halide dolar, sonra ibn-i sina, geriye kalan adnan ve müjgandaki yerler de öğlene doğru dolar ve millinin önünde 7876986 kişilik bir sıra oluşur. sıradakiler girebilmek için ortalama bir saat sırada beklerler. müjgancı-adnancı ayrımı vardır. ha bana sorarsanız halidede yer kalmamışsa tabii ki adnancıyım.
  bu arada sakın ara verecekken yanlışlıkla çıkış yapmayın sinirden ağlayabilirsiniz.
 3. bir önceki enrtyde bahsedildiği gibi ara verecekken çıkış yaptım a dostlar.*
  bilen bilir ben buralarda yeniyim. milli kütüphanede ders çalışırken kantinden bir şeyler almak istedim. nakit param olmadığını fark ettim. para çekmek için 1(bir) dakikalığına atm'ye gittim. geldiğimde o sürprizle karşılaştım. * eşyalarım içerde kalmış ve işin kötüsü ben 737484627 kişilik sıranın en arkasında kalmışım. sessizce güvenliğe rica edip eşyalarımı aldım ve bir buçuk saat sıra bekledim.
  iş bununla bitmedi. kantine gittim ve kantinde pos cihazı olduğunu gördüm.* ve işte son darbe, cebimde aldıklarıma yetecek kadar para varmış.
 4. çok uzun süredir uğramadığım güzel bir yuva. tam gitmeyi dusunuyorum aklima o sıra sistemi, aşırı yavas memurları, gereksiz bir dünya prosedürleri geliyor ve gidesim gelmiyor.
 5. bahçelievlerde oturmama rağmen hacettepemin canım kütüphanesine resmen bağımlı olduktan sonra daha da uğramadığım, sırasını hiç göze alamadığım yerdir.

  kaynaklarından yararlanmak dışında sadece ders çalışacaksanız hacettepe sıhhıye kütüphaneyi öneririm. 7-24 açık (ve şimdi hatta duş bile yaptılar içerisine) final ve komite dönemi dışında yer bulma problemi neredeyse hiç yok, misafirler akşam 5e kadar yararlanabiliyor ancak gece kalmak isterseniz bir hacettepe kimliği bulmak hiç de zor değil.

  ama ennnnn güzeli, vurgun olduğum özelliği: akşam 7-12 arası sınırsız çay imkanı (bildiğin çay kazanları kuruluyor) ve ve ve gece 11-12 arasında yapılan çorba servisi. hala var mı bilmiyorum ama fakültede olduğum dönemde hayat kurtarmıştır. süpersin hacettepem.
 6. bir çok üniversitenin finallerinin bitmesi ve kpss sınavının da atlatılmış olması nedeniyle şu an çok rahat yer bulunabilen kütüphanedir. çalışma ortamı gerçekten takdir edilesidir -bazı çalışmak yerine ortam yapmaya gelen gereksiz insanlar haricinde-.
 7. hürriyet'in keyif ekinde türkiye'nin en iyi 10 kütüphanesi listesinde 4. sırada yer bulmuştur. eh doğrusu ankara'dan bir tek milli kütüphanenin adı geçmesi tatmin etmedi beni. bunu ayrıca konuşalım. hah ne diyorduk? milli kütüphane, evet. gençlerin buluşma noktası olan bahçeli'ye yakınlığından burayı cazip kılıyor. starbucks kahve bardakları ile giriş yapmasalar ölcekler sanki. soğuk denildiğine bakılmasın kütüphane ısıtılıyor abi. kankimoon uyku getiren demiş doğrudur. o sıcaklıkta insanın mayışmaması mümkün değil. (*:swh) okuma salonlarının dışında sıcak bi ortam var. gençlerin keyifli sohbetlerine denk geliyorum çoğu kez. ha sorarsanız yeri mi bunun için? belki olmayabilir sonuçta kütüphanedesin ama şunu soruyorum. sen hiç ankara ayazını duydun mu? kapı önünde konuşmasınlar yeter ki.

  yeni farkettiğim şey, lise son sınıfta okuyan ygs-lys mağdurlarına da kapılarını açmış olması. doğru bi adım atmışlar. güzel düşünce. ayrıca milli kütüphanenin kapatılıcağına dair spekülasyonlar duymuştum. kütüphane içinde böyle bir şeyin olmayacağı yönünde duyuru asmışlar. rahatladım doğrusu.

  çünkü gri ankara'nın renkli mekanları istanbula kıyasla sayıca çok az. milli kütüphane'de bunlardan biri. şehrin gürültüsünden kaçmak kafa dinlemek inzivaya çekilmek isteyeceklerin uğrak yeridir. telefonunu kapa ve bir kaç saatliğine o tempolu durmak bilmeyen insanı yoran hayatına ara ver. otur ve gevşemeye çalış. bu süreci meditasyon seansı olarak da düşünebilirsin. meditasyon için sokağa saçacağın paranda sen de kalacak hem ;)

  ayrıca içecek makinesindeki 1.5 liralık bardakta çikolataya tatmin oldum ben. deneyin.

  akşamı milli kütüphanede geçirecekler için yazmazsam olmazdı. kütüphanenin önünde metro istasyonunda son tren 23.30'da geçiyor. eğer batıkent istasyonu ile aktarma yapıp eve geçmeyi planlıyorsanız 23.00'de çıkmanızda yarar var. ankaray gece 24'e kadar açık. aşti'ye 20 dakikalık yürüme mesafesi varmış ama hiç denemedim. gerçekleştirirsemeditlerim bu yorumumu.