1. milliyetçi hareket partisi (mhp) cumhuriyetçi köylü millet partisi'nin (ckmp) 1969'da toplanan olağanüstü kurultayında delegelerin büyük desteği ile adının değiştirilmesiyle ortaya çıkmış bir partidir.
 2. 9 şubat 1969 tarihinde kurulan, türk-islam ülküsü ve özellikle türk milliyetçiliğini savunan siyasî parti. kurucusu (bkz: alparslan türkeş) olan partinin, günümüzdeki genel başkanı (bkz: devlet bahçeli) 'dir.
 3. bir zamanlar bütün fikirlerini benimsediğim lakin son 7 8 senedir hemen hemen her fikrine karşı durduğum siyasi parti.rahmetli başbuğun ilkelerinden,görüşlerinden tamamen uzak ve tabanın yenilikçi fikirleri karşısında üç maymunu oynaması da kendilerinden iyice soğutuyor seçmenleri.
 4. kameralı cep telefonları çıktığından bu yana, ne zaman vaktim ve durumum müsait olsa bayrağının altından geçerken fotoğraflar ve kızıma gönderirdim. "üç hilal'in gölgesinde" başlığıyla. şimdi 3 temmuz günü hissettiklerimi hissediyorum. güvendiğimiz insanlar, kutsal bildiğimiz şeylere büyük bir umursamazlıkla dokunup kirletiyorlar. hâlâ...
 5. kurulduğu zamandan itibaren sokakları terörize etmiş, soğuk savaşta tarafını abd'den yana seçmiş olan türkiye'de bilimum istihbaratçılar tarafından 'yükselen' komünizm tehlikesine karşı kurulmuş bir parti. mensuplarının sanki resmi bir birlikmişçesine komando eğitimleri gördüğü, bu kişilerin sokaklara salınıp henüz silahlı mücadeleye başlamamış olan solcuları avladığı bilinir. 6. filoyu denize döken solculara linç girişiminde bulunmaları ise emperyalist maşası bir örgütlenme olduğuna kanıt olarak gösterilebilir. 70'lerde gümbür gümbür gelen ecevit iktidarına karşı olabilecek en onursuz ittifakların mimarlarından birisi olmuştur. 50 senedir ülkenin, insanlığın faydasına tek bir hareketleri olmamış olmasına rağmen bugüne kadar sağ kalabilmişler, en önemli sebebi ise toplumları uyutmanın en kolay yolu olan din ve milliyetçiliği tamamen benimsemiş olmalarıdır. yakın geçmişimizde ise koalisyonu bozarak, baykal'ın da yardımıyla yepyeni bir sağ parti olan akp'yi başa getirirken kendisi baraj altında kalmıştır. son seçimlerdeki tavrıyla ise ülkenin dibine dinamiti atıp kulaklarını tıkayarak bu ülkenin insanlarına yapılabilecek en büyük kötülüğü yapmıştır.

  günümüzde ülkücülerin 'where is us airforce' sözüyle dalga geçmesi ülkedeki en büyük ironilerden birisidir.
 6. başına acilen meral akşener gibi insanların gelmesi gereken parti.
  rehber kuran hedef turan mantelitesindende arındırılması lazım. kitaba göre her müslüman senin kardeşin , e bu nasıl turan?
 7. rus konsolosluluğu basacakken yanlışlıkla hollanda konsolosluguna saldiran üyeleri olan parti.

  çin'e tepki göstermek için çinli avına çıkıp, uygur türklerini tartaklayan üyeleri olan parti.

  teröre tepki göstermek için kürt avına çıkmışken kendi teşkilatlarından bir adamı linç edenlerin partisi.

  tıpkı akp gibi, lideri değişse de zihniyet degismedikce bir şey fark etmeyecek. kaldı ki meral akşener'in seçilmesi çok zor görünüyor.
  son olarak sözde tüm partiler demokratik ama koltugunu bırakıp gideni görmedik. bahçeli 20 yıla yakın zamandır o koltukta. deniz baykal kaset olayı olmasa hala genel başkandi.

  böyle adamların ülkeye demokrasi, adalet falan getirmesini bekleyen bizler de az salak değiliz.
 8. iyi bir liderle yüzde 15 i rahat geçer
 9. bir siyasi parti ancak bir siyaseti olan parti.

  ekonomiye bakışı, merkez bankası ve para politikası hakkındaki fikirleri, işsizlik ve enflasyon ile hangi ekonomik anlayışa göre mücadeleyi seçeceğini bilen var mı?

  avrupa birliğine bakışı nedir mesela eşit üyelik gibi basit bir cümlenin ötesinde, insan hakları, demokrasi konularında bir çalışmaları var mı?

  suriye-rusya-ırak gibi dış politika konularındaki tutumu ne olacaktır, türkmenler dışında dış siyasete dair bir düşünceleri var mı yoksa kendi kabuğumuza mı çekileceğiz?

  eğitim politikası nedir, tarım politikası nedir, kadın politikası var mı?

  sorular çok ancak seçim döneminden seçim dönemine kurulan 3 5 beylik laftan daha iyisini yapmak lazım.