• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
mine - atıf yılmaz
mine, yönetmenliğini atıf yılmaz'ın yaptığı, necati cumalı'nın aynı adlı oyununun (1959) beyaz perde uyarlaması olan 1982 tarihli sinema filmi.

mine (türkân şoray), kasabanın istasyon şefinin çok güzel karısıdır. güzelliği yüzünden kasabanın birçok erkeğinin ilgisini çeken mine'nin kocası ise ilgisiz ve kaba bir adamdır. mutsuz ve tekdüze yaşantısını gündelik rutin işlerle unutmaya çalışarak sürdürmeyi amaçlayan mine, sevgiye ve ilgiye olan susamışlığının çaresini kısa süre sonra bunu bulur. tek dostu olan lisenin edebiyat öğretmeni perihan'ın (hümeyra) ağabeyi ilhan (cihan ünal) kasabaya gelmiştir. ilhan bir yazardır. mine'yle ilgilenir, dostluk kurarlar. (kaynak:wiki)
  1. türk toplumunda kadının, dün nerede olduğu ve bugün nereye gelemediği konusunda güzel fikirler veren film. dönemin önemli oyuncularının böyle bir toplumsal filmde rol alması, sinemamızın bugünkü hali üzerine de düşünmenin gerekliliğini gösteriyor.
  2. planet turk'te ne zaman cikarsa ciksin isi gucu birakip oturup izledigim harika film. kac defa izledim bilmiyorum. gerek oyunculuklar gerekse de islenen tema. turk sinemasinin kaydadeğer filmlerine iyi bir ornek.