mine söğüt

Kimdir?

mine söğüt (1968, istanbul), türk gazeteci, yazar. babası bir deniz subayı olan mine söğüt, ortaöğrenimini kadıköy kız lisesi’inde tamamladığı 1985 yılında babasını kaybetti. aynı yıl istanbul üniversitesi latin dili ve edebiyatı bölümünde girdi. gazeteciliğe 1990 yılında güneş gazetesi’nde başladı, insan hakları servisi’nde muhabirlik yaptı. güneş gazetesi’nin kapanmasından sonra tempo dergisi ve yeni yüzyıl gazetesinde çalıştı. 1993 yılında türkiye gazeteciler cemiyeti’nin düzenlediği yarışmada, haber dalında mansiyon aldı. 1996-2000 yılları arasında haberci adlı televizyon belgeselinin metin yazarlığını yaptı. 1999-2001 yıllarında öküz dergisinde yazdığı yazılarla tanındı. profesyonel gazeteciliği bırakan söğüt, 2001-2005 yılları arasında cihangir postası adlı yerel bir gazetenin gönüllü editörlüğünü yaptı. mine söğüt'ün ilk kitabı, adalet cimcoz: bir yaşam öyküsü denemesi isimli biyografidir. ilk romanı beş sevim apartmanı / rüya tabirli cin peri yalanları'ndan sonra kırmızı zaman adlı ikinci romanı ve doğan kardeş adlı kitabı yayımlandı. 2006 yılında pınar kür'le yaptığı "aşkın sonu cinayettir" adlı söyleşi kitabı everest yayınlarından çıktı. 2007 yılında üçüncü romanı "şahbaz'ın harikulade yılı 1979" yayınlandı. karikatürist bahadır baruter ile evlidir.

 

 1. "mezarlar! mezarlar insanların geçmişidir. ziyaret etseler de etmeseler de. geçmişimizi göme göme... inciler sahte. mezarlar boş. sanır mısın ki, ölünü gömdüğün o mezar, emaneti sonsuza kadar saklar. aç bak. bütün mezarlar bomboş. kara delik dedikleri, öyle sandıkları gibi, fezada değil, toprağın içinde. toprağın ta dibinde bir sürü kara delik var ve sen geçmişin olan ölülerini toprağa emanet ettiğini sanırken, aslında küçücük ve derin çok derin, uçsuz bucaksız kara deliklerden içeri atıyorsun. ara bak bakalım mezarlardan birinde, herhangi birinde, ölünü, herhangi bir ölünü koyduğun gibi bulabilecek misin ?" (bkz: deli kadın hikayeleri)

  kelimelerini çok kıskandığım kadın, aynı şeye bakıp herkesten farklı bir şey gören kadın.
  mine söğüt röportajı - anne olmak istiyor muyum?
 2. yalçın tosun ve kerem işık ile birlikte yaptığı "yazının cinsiyeti" adlı bir söyleşide varlığından "iyi ki" haberdar olduğum kadın. aynı zamanda cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.
 3. "kadın değilim ben,
  doğurmadım, sevişmedim,
  o kapıdan geçmedim,
  daha içime çökmedim.
  aslında ben kasıklarımdaki sancı ve
  bacaklarımın arasındaki ıslaklık kadarım.
  ne bir eksik… ne bir fazla.
  beni rahat bırakın.
  dilediğim kadar sevişeyim, dilediğim yerde öleyim."

  mine söğüt, deli kadın hikayeleri