1. sanırım en sevdiğim viski kokteyli. evet, viski'den kokteyl yapan insanlar var ve iyki varlar. *

  sanırım 1800'lerin başından beri biliniyor ve abd orijinli bir kokteyl. burbon, nane, buz ve şekerli su ile yapılan bu kokteyl süper ferahlatıcı ve kendi ritüeli olan bir içki olması sebebiyle favorim.

  standart tarifini de veriyim hadi köfteler.
  75ml. burbon*
  taze nane*
  15ml. şurup*
  pudra şekeri, isteğe bağlı ben kullanmıyorum.
  kırılmış buz, pirinç büyüklüğünde, bolca.

  öncelikle, julep bardağınız var ise, ritüel adamısınızdır saygımı kazanırsınız eğer yoksa fakat işimi özenerek yaparım cliff, meraklamna şöyle bardaklarım var diyorsanız da sevgimi kazanırsınız.
  neden julep bardağı? shaker gibi ısı iletimi açısından ha julep bardağım yok ama gümüş, bakır demir bardağım var derseniz eyvallah fakat susurluk ayranı yapmayacağız beyler o bakır şey ile olmaz baştan uyarayım.

  nane yapraklarının bir kısmını * koparıp bardağımızın içine alıyoruz, üzerine şurubumuzu boca edip yaprakları çok haşat olmayacak fakat yağını aromasını çıkaracak kadar varsa havan yoksa küt bir cisimle eziyoruz.
  üzerine burbonumuzu ilave ettikten sonra basıyoruz buzu bir iki dönüş karıştırıp biraz daha buz ekliyoruz, eriyenlerin şerefine.
  bu noktada pudra şekeri sıkarsanız buzların arası doluyor ve yukarıda yekpare bir görüntü oluşuyor buzlar eridikçe oluşan görüntü beni rahatsız ediyor açıkçası. kalan nane yapraklarını da bardağın bir kenarına sıkıştırın artık.

  en önemli nokta! kamış! bakın beyler, metal kamışınız yoksa mint julep sizin için değil, içmeyin abi eğer ki bu güzelliğe naylon kamış sokup aşağılayan bir youser görürsem acımam affetmem bilesiniz.

  afiyet olsun.