• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
mister no - sergio bonelli, galliano ferri
italya'da 1975 yılında yayınlanmaya başlanmış, western olmayan ilk bonelli serisidir. ikinci dünya savaşı gazisi bir amerikan pilotu olan jerry drake'in mister no olarak yaşadığı maceraları konu alır. kahramanımız brezilya'ya yerleşip, sakin bir hayat yaşamaya karar verir, fakat maceradan maceraya sürüklenir.
  1. sakin, sessiz bir hayat yaşamak isteyen ikinci dünya savaşı gazisi bir adamın hikayesi. breziya, manaus'a yerleştikten sonra her şeye no demesiyle takılan lakabı, kimliğine pek yansımaz aslında. her şeye yes der, sonra gelsin türlü macera, kurtulmaya çalışsın. kah hells angels'ı anlatsın bize, kah güney amerika yerlilerinin cin cağırma seanslarına götürsün, tren yolu yapmak isteyen açgözlü amerikalılar da cabası.

    okuduğum en mükemmel çizgi roman karakteridir diyebilirim. amerikan tarihini de buradan öğrendim, ne kadar doğru bilemiyorum tabi. sergio bonelli'nin yaptığı bir güney amerika gezisinde etkilendiği pilottan ilham alarak eseri ortaya çıkardığı rivayet olunur.

    pırpır'ı ve vurarak çalıştırması akıllarda yer etmiştir bir de alman bir kankası vardı, içip içip birbirlerine girerlerdi. ayrıca martin myster'in yakın arkadaşıdır, hafiften eşine de sulanır.