• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
mister pickwick'in serüvenleri - charles dickens
ilkin tefrika olarak yayımlanan mister pickwick'in serüvenleri, dickens'ın ilk romanıdır ve ona büyük ün kazandırmıştır. pickwick kulübü'nün kurucusu samuel pickwick'le üç arkadaşı, sözde bilimsel gözlemlerde bulunmak amacıyla londra'dan yola çıkarak ingiltere'nin pek çok yerini dolaşır, pek çok kişiyle tanışırlar; başlarından türlü olaylar geçer; böylece, pikaresk olarak nitelendirilebilecek romanın sonuna gelindiğinde, köyleri, kentleri, hanları, mahkeme salonları ve insanlarıyla 19. yüzyıl başındaki ingiltere'nin mizah duygusuyla çizilmiş, toplumsal bir tablosu ortaya çıkmış olur.
özellikle onuncu bölümde, feleğin çemberinden geçmiş, hazırcevap sam weller karakterinin saf ve idealist mister pickwick'in özel uşağı olarak romana dahil edilmesiyle yapıt, geniş kitlelerin beğenisini kazanmış, okurlar sam weller şakalarını ağızlarından düşürmez olmuşlardır. sam weller ve mister pickwick ikilisini don quijote ve sanço panza'ya benzeten eleştirmenlerin sayısı az değildir
  1. daha başlarında olduğum için ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum ama başlamadan önce mizah duygusundan şüphem vardı. sonuçta 179 yıl öncesinin eseri ama sanırım boşuna düşmüşüm şüpheye diyebilirim.