1. kadın düşmanlığı (mizojini), kadınlara yönelik abartılı düşmanlıktır. ingilizcedeki "misogyny" terimi yunancadaki kadın (gyne) ve nefret etmek (misein) kelimelerinden türetilmiştir.

  kadın karşıtı cinsiyetçilik ile karşılaştırıldığında kadın düşmanlığı (misogyny), genelde erkeklerde görülen kadın karşıtlığı olduğu gibi bazı kadınlarda da buna ilişkin görüşler görülebilmektedir.

  feminist teoride kadın düşmanlığı, ırkçılık benzeri politik bir ideoloji olarak değerlendirilir.
 2. maalesef kadın düşmanlığı ve genelde düşmanlık üzerinden buralarda da varolmaya çalışanlar var. umarım bir gün başa çıkamadıkları öfkenin aslında tek nesnesinin kendileri olduğunu fark edebilirler.
 3. youreads'te kadın düşmanlığı devam ediyor. tatsız tuzsuz bir düşmanlık performansı sergileyen bu arkadaşlar için ben üzülmekten başka bir şey yapamıyorum. büyük büyük laflar etseler de, "zekiyim, okuyorum" cilası için filozoflardan, yazarlardan söz etseler de sağlıksız, kendileriyle çok ciddi sorunu olan, nefret dolu bireyler dışında bir şey göremiyorum karşımda ne yazık ki. kadın düşmanlığı, ırkçılık sağlıksızdır arkadaşlar ve tedaviye ihtiyaç vardır. bu şekilde yaşamak çok zor. böyle biri olsam ben de hiçbir şekilde katlanamazdım kendime sanırım. cesaret edip, göze alabilirlerse bir gün "gerçeklerle" karşılaştıklarında çok canlarının yanacağı da garanti.
 4. memleketteki bütün erkekler olarak olarak yakalandığımız hastalık.
  türk kızı
  kezban
  töre cinayeti
  kadına şiddet
  sözel ve eylemsel semtptomlar gösterir.
 5. kadınlara karşı duyulan nefret,güvensizlik