1. iskandinav mitolojisinin en korkunç savunma aracı sayılmaktadır. göklere olan hakimiyeti korkutsa da thor'un insaflı kullanımıyla biraz daha sempatik bir silah olarak görülür. bazı kaynaklarda tek "l" olarak da geçer. eski dildeki yazımından dolayıdır.
 2. "kim bu çekici kaldırmaya layık olursa thor'un güçlerine sahip olacaktır" diye büyülenmiştir.

  yani layık olmayanların kaldıramayacağı bir silahtır. thor bu silahı oyuncak gibi rahat kontrol eder ama başkaları yerinden dahi kıpırdatamaz. yenilmezler filminde iron man yani tony stark kostümüyle kaldırmayı denemiş ama yerinden dahi kıpırdatamamıştır.
  bir dövüş sahnesinde öldürülmeyen süper güç yeşil dev yani hulk bile milim oynatamamıştır.
  sadece captain amerika azıcık (çok az) kıpırdatmıştır. bunu gören thor şoka girmiş ama bozuntuya vermemiştir.

  edit: cliff uyardı sağolsun. başka serilerde çekici 12 farklı kişi kullanmış. ben tamamen yenilmezler serisinin sinemalarından yola çıkmıştım.
 3. daha önce çekici thor dışında kaldırmış ve hatta taşımış olanlar da vardır. bunlar şöylelerdir:

  - hepinizin bildiği gibi captain america filmde denemiş ve azıcık masayı çizmişti sadece. ancak çizgi romanlarda iki kere kaldırabildi.

  - she-hulk'ın bir sayısında güçleri ve kişilikleri kopyalayabilmek gibi bir güce sahip olan awsome andy, thor'u kopyalayıp çekici kaldıranlar arasında yerini alıyor.

  - korbinite ırkından dostumuz pek sevimli beta ray bill de layık olduğunu kanıtlayanlardan. hatta bu yüzden kendisine aynı güçlere sahip bir çekiç bile veriliyor.

  - storm ablamız pek olabilir gözükmese de çekici kaldırmıştır. buna cidden ben bile açıklama getiremiyorum.

  - marvel'ın what if serilerini bilirsiniz. thor, bunlardan birinde zaman geçmişe giderek barbar kralı conan'a rastlıyordu. işte bu seride conan abimiz de çekici kaldıran layık bir kişi olarak bizlere sunuluyor.

  - yine what if serilerinden birinde thor'umuzun kalbini çalan jane foster, bu sefer çekici de kendine alıyor.

  - thor'un ataları onu kaldırabilmeye muktedirlerdir. bi' zahmet...

  - herkül... olimpos'un thor'u, herkül imiş.

  - hulk da bu kişiler arasında. evet. tabii thor'un eli yine çekici tutar haldeydi o sıra. nasıl olduğunu bilmek istiyorsanız okumanız gereken seri, avengers assemble.

  - thunderstrike isimli abimiz de bu listede yer alanlardan biri. odin bu sefer kendisine aynı güçlere sahip bir gürz vermiştir. yeter artık ya odin...

  - ya bundan bahsetmeyi çok istemiyorum ama spiderman de bunu bi' ara yapmıştı. sizin bildiğiniz değil. miguel o'hara bu. yine earth bilmem kaç spiderman'i yani. bilin de, ortamlarda çok bahsetmeseniz de olur.

  - female thor. evet böyle bir şey yapmıştı marvel. merak etmeyin bizim thor kadın olmadı. cinsiyetçi mi oldu bu biraz?

  - magneto! ultimates 3 serisinde evlatları öldüğü için çılgına dönmüş magneto, güçlerini kullanarak çekici kaldırabilmiş ve dünyanın kutuplarını da tersine çevirebilmiştir. aynısını ana evren hikayelerinde de deneyip başarısız olmuştu, belki bilirsiniz.

  - loki... bunun hakkında konuşmak istemiyorum.

  - red hulk. kendisi fizik yasalarını kullanıp uzayın boşluğunda, yerçekimsiz ortamda bu işi başarmıştır. silver surfer'ın tahtasını da çalmıştı. şerefsiz...

  - superman. dedikodulara göre odin bu iş için çekiç üstündeki büyüyü bir süreliğine kaldırmış. onurlu bi' kriptonlu olduğundan şüphemiz yok tabii.

  - wonder woman. justice league ve avengers karşı karşıya geldiğinde thor'un elinden düşen çekici kaldıran diana, daha sonra storm'u yenmek için buna ihtiyacı olmadığını düşünerek aldığı yere geri bırakır. hayranlar kendisiyle aynı fikirde değillerdi ama. oylama ile belirlenen bu karşılaşmanın sonucunda storm kendisini yenmiştir.

  - rogue. evet, thor'un gücünü emerek başardı bunu. şaşırmadık.

  - black widow. earth bilmem kaçta oluyor bu da. bokunu çıkardınız marvel.

  - alex power. power pack isimli sadece çocuklardan oluşan bi' grup var. işte alex bu grubun bir üyesi olarak çekici kaldıran en genç isimlerden biri oluyor.

  - ve filmde gördüğünüz üzere, vision.

  birkaç tane daha var ama yine marvel'ın, earth bilmem kaçta böyle böyle oldu da bunlar bunlar kaldırdı diye halt yemesi. bilmeseniz de olur yani. thor dışında kimse kaldırmasın zaten bana sorulacak olursa. ne gerek var?

  edit: yazılanların hepsi çizgi roman evrenlerinde gerçekleşen olaylardır. vision'ın filmdeki olayı da dahil. marvel cinematic universe, çizgi roman literatüründe earth bilmem kaç olarak yer alıyor.
 4. her usta tesisatçının alet çantasında bulunması gerekir.