1. model united nations bildiğimiz birleşmiş milletlerinin modelidir.her yıl bazı ülkelerde gerçekleşen etkinlikte o ülkenin farklı liseleri ya da üniversiteleri farklı isimlerde ev sahipliği yapabilir.ülkemizde ted kolejinin ve bu sene de izmir atatürk lisesi'nin ev sahiplendiği bu etkinliğe ülkenin dört bir yanından katılan öğrencilerin her birine bir komite ismi ve bir ülke verilir. örnek olarak : singapore unhrc (united nations human rıghts commities).singapore'un human rights komitesindeki temsilci delegesi olarak seçilen bu öğrenci tamamen singapore'u temsilen o mun'da seçilen human rıghts komitesindeki ana sorunu geri kalan birleşmiş milletler üyeleri ile beraber ortak bir karar çıkarmaya çalışarak tartışırlar.en sonunda çıkan sonuçta (resolution) komite üyelerinin genelinin imza atması gerekiyor.

    yurt dışına gitmek isteyen ve ortalıkta yapacak sossyal bir aktivite arayan öğrenciler için biçilmiş kaftan olduğunu belirtmem gerekiyor.bir kere gittikten sonra bir daha gitmek isteyeceksiniz zaten.öneririm.

    izmir atatürk lisesi'ne bu yılki mun etkinliğinde gösterdiği gayretten dolayı teşekkürlerimi iletmek istiyorum.söylemeden geçemeyeceğim.