• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
modern psikoloji tarihi - d.p. schultz & s.e. schultz
bu kitap amerikan üniversiteleri'nde psikoloji tarihi yüksek eğitiminde en çok tercih edilen ders kitabı olarak kullanılmaktadır. psikoloji tarihine ilişkin konular kitapta ustalıkla gruplandırılmış, açık ve net bir dille aktarılmıştır. psikolojideki düşünce ekolleri tarihsel süreçleri içinde verilirken bu ekollerin birbirleriyle etkileşimi ve çeşitli dönemlerin toplumsal ve entelektüel atmosferi içinde gelişimi de ortaya konulmuştur.
kitabın ayrıca özelliklerinden biri de psikoloji tarihindeki önde gelen teorisyen, araştırmacı ve hocalar hakkında anektodlar aktararak yaşamlarının düşünce ve yöntemlerini nasıl etkilediğini göstermek, böylece psikoloji tarihini okuyucunun gözleri önünde canlandırmaktır. (idefix)
 1. felsefe ile psikoloji arasındaki bağın nasıl geliştiğini ve bu iki dalın birbirinden ayrılıp psikolojinin modern anlamda bilime nasıl evrildiğini anlatan çok güzel ve sürükleyici bir kitap.

  kitapla ilgili oldukça fazla eleştiri var internetteki yorumlarda. bir kaçına değinmek istiyorum.

  öncelikle kaknüs yayınlarını çeviriden dolayı yerden yere vuranlar var. inanmayın. size hasan ali yücel klasikleri tadında çeviri sunmuyor, kabul. ama okuduğunuzda "bu ne, nasıl yani, oha bu nasıl türkçe" diyebileceğiniz hiçbir şey yok. bir kaç hata dışında beni rahatsız edecek bir şeye rastlamadım, aldırmayın.

  psikolojiyi salt dedikodulara dayandırmış gibi bir yorum da gördüm sanıyorum. evet ele aldığı kişilerin özel hayatlarına da değinmiş ancak her bölümün sonunda kaynak belirtmesiyle gönlümü fethetmiştir. ayrıca sadece kulaktan dolma bilgilerle yazılmış bir kitap algısı yaratılmaya çalışılmış. bence yazarlarına büyük haksızlık olur böyle söylemek. çünkü ciddi bir emek var ortada. bu yorumlara da aldırmayın. gayet güzel bilgiler veren, tam bir başlangıç kitabı.

  üstelik bu dedikodular, okuyucuyu sıkmadan nasıl ilerleriz sorusunun cevabı olmuş adeta. sürükleyici bir havası var.
  öyle sıklıkla terim de kullanılmıyor. ekşi'de bir yazar zeitgeist kelimesine takılmış bu kitapta. zamanın ruhu ya da zeitgeist, ne fark eder? açıp bakmak çok zor olmasa gerek.

  velhasıl kelam, 17. yüzyıldan günümüze kadar felsefeyle harmanlanmış psikoloji tarihini okumak isteyen herkese önerilebilecek harika bir çalışmadır. şiddetli ve çoşkulu bir tavsiyeyle, okuyun diyorum sevgili youserlar.
 2. psikoloji tarihi derslerininin vazgeçilmez kaynağıdır bu kitap. psikolojideki ekollerden başlayıp freud'tan melanie klein'a, wundt'tan adler'e kadar her alandan kısa bilgiler içerir; ancak yine de içeriği doyurucudur. "psikoloji felsefenin bir alt alanı olmaktan çıkıp bugüne nasıl gelmiş?" kitap işte bunu gözler önüne seriyor. çevirisi ise gayet iyi. yapacağınız herhangi bir ödevde kaynak olarak gösteriminden kaçınılmamalı.