• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar kolektif
modern zamanlar bir yokmuş bir varmış (fikret başkaya'ya saygı 2) - kolektif
öğrencileri ve dostları hakan mertcan ve aydın ördek, fikret başkaya’nın mücadelesinin bir nişanı olacak saygı kitabı için 2012 yılı yazında çok sayıda entelektüele çağrıda bulundu. türkiye’den ve türkiye dışından çok sayıda entelektüelin katkılarıyla, iki yıl sonra tamamlanan çalışma iki ciltte derlendi.

çalışmanın modern zamanlar: bir varmış bir yokmuş başlıklı cildi iki bölümden oluşmaktadır. “modernleşme” başlığı altında derlenen yazılar marksizm, sol, din, hukuk kuramı, ortadoğu modernleşmesi, türk siyasal hayatı konularında kaleme alınmış katkılardan oluşmaktadır. cildin “kapitalizm” başlıklı ikinci bölümü iktisat kuramı, neoliberalizm eleştirisi, kalkınma ve toplumsal muhalefet konularına odaklanan ve eric hobsbawn’dan, samir amin’e, anwar shaikh’e, kadir cangızbay’dan, alaattin şenel’e dek 27 yazarın yazılarından oluşmaktadır.
  1. kitabın editörleri hakan mertcan ve aydın ördek ise, kitabın önsüzünde “fikret başkaya’ya saygı” kitabını neden yazdıklarına ilişkin şu değerlendirmede bulunuyor: “fikret başkaya, türkiye’de herkesin ortak edildiği yalan ve ikiyüzlülüğü bir nebze etrafından dolanmadan, dosdoğru dile getirdiği ve türkiye toplumunu yalana ortak olmamaya davet ettiği için hapsedilmiştir. tavrı bilhassa da gençlerin ‘şeylerin gerçeğine’ ilişkin düzenceleri üzerinde derin etkiler yaratmıştır. türkiye’deki iç savaşın en yoğun yıllarında olup bitenin türkiye’de geçerli olan siyasal rejimden (bunun bileşenleri olan resmi ideoloji ve resmi tarihten) kaynaklandığını iddia etmiştir. herkesin canı ile tehdit edildiği bir zamanda hakikati dile getirmekten çekinmeyen az sayıda insandan olmuştur. yapıtı, yok saymaya dayanan türkiye’deki siyasal rejimin en bütüncül ve analitik eleştirilerinden biri olduğu için kitlesel etkiye sahip olmuş, düşünce iklimini derinden etkilemiştir. tek cümle ile özgürleşmeye adanmış saygın bir yaşam…”